Produkcja maszyn dla przemysłu mięsnego

| Technika

Przemysł mięsny stanowi największą część sektora przemysłu spożywczego w Polsce. Dzięki zastosowaniu odpowiednich komponentów, na każdym etapie produkcji maszyn, znacząco zmniejsza się ryzyko przerwania ciągłości pracy linii produkcyjnej, a wyposażone w nowoczesne maszyny zakłady produkcyjne nie odbiegają od światowych standardów.

Produkcja maszyn dla przemysłu mięsnego

Jakość i efektywność maszyn w dużym stopniu jest związana ze stosowaniem przez producentów nowoczesnych rozwiązań w zakresie sterowania.

Alfa Elektro, jako dystrybutor aparatury dla sektora przemysłowego, od dziesięciu lat dostarcza producentowi maszyn dla branży mięsnej - firmie Ekomex z Panek w woj. śląskim - aparaturę sterowniczą.

Za każdym razem przy doborze komponentów uwzględniane są wszystkie oczekiwania zespołu inżynierów i projektantów, co pozwala na produkcję maszyn spełniających wysokie standardy technologiczne.

CO JEST WAŻNE?

Fot. 1. Mieszalnik Ekomex

Na etapie projektowania, a później produkcji, uwzględnienie środowiska pracy maszyn jest niezwykle istotne. W branży mięsnej, gdzie obróbce, a następnie przetworzeniu poddawane są duże ilości mięsa, liczy się bezawaryjność urządzeń, funkcjonalność oraz łatwa obsługa.

Producent maszyn, korzystając z kompleksowej oferty dla przemysłu Alfa Elektro, wybrał komponenty takich producentów, jak: Lapp Kabel, Schneider Electric oraz Weidmüller, które wykorzystuje w maszynach typu mieszalniki i wilki. Nowoczesne rozwiązania technologiczne powyższych producentów mają wymienione cechy i zapewniają ciągłość pracy linii produkcyjnej.

Każda z podanych maszyn spełnia określone zadania w procesie technologicznym. Wilki służą do rozdrabniania, cięcia i mielenia mięsa natomiast mieszalniki farszu wykorzystywane są do mieszania. Długą żywotność maszyn zapewniają komponenty, które były dobierane do parametrów urządzenia. Mieszalniki cechują się pojemnością maks. 5000 litrów, maksymalnym wsadem 50-70% i wyposażone są w napędy o mocy maks. 2×11,5 kW.

Z kolei wilki mają pojemność od 280 do 550 litrów, moc ślimaka roboczego od 13 do 90 kW oraz ślimaka podającego od 2,6 do 5,5 kW. Wszystkie maszyny wyposażone są w moduły bezpieczeństwa i spełniają wymagane normy pod względem bezpieczeństwa.

PRZEWODY STEROWNICZE

W procesie produkcji maszyny istotne jest użycie odpowiednich przewodów odpornych na przypadkowe uszkodzenia, zapewniających ciągłość pracy maszyn w trudnych warunkach. Takie wymagania spełniają przewody sterownicze Lapp Kabel typ Ölflex 110 Classic. Przewód wykorzystywany jest przy połączeniach sterowniczych w maszynach przeznaczonych do przetwórstwa mięsa.

Fot. 2. Altivar 312 Schneider Electric

Fot. 3. Lapp Kabel typ Ölflex® 110 Classic

Przewody odporne są na uszkodzenia, doskonale nadają się do połączeń, w których wymagane jest zagięcie przewodu. Ölflex 110 Classic ma do 100 żył, co daje możliwość zastosowania przy rozbudowanym połączeniu lub aplikacji. Przewody mają dużą odporność na działanie substancji chemicznych oraz oleju, dzięki pokryciu z PVC. Bardzo istotne jest również to, że przewód w sytuacji zagrożenia pożarem spełnia normę dotyczącą samogaśnięcia (IEC 60332-1-2).

ZASTOSOWANIE FALOWNIKA

Fot. 4. Zasilacz Weidmüller PROeco

Wydajną i energooszczędną pracę maszyn zapewnia przemiennik Altivar 312 marki Schneider Electric. W maszynach do obróbki i przetwórstwa mięsa zastosowanie falownika pozwala na optymalizację poboru energii przy małych prędkościach, co przekłada się na zmniejszenie kosztów. Ograniczenie energii umożliwia również automatyczny restart oraz tryb stop (po wykryciu błędu aplikacji).

Innym ważnym kryterium przy doborze falownika była m.in. kompaktowa budowa, łatwość obsługi oraz wydajność. Wszystkie warunki doskonale spełnia ATV 312. Ponadto falownik pozwala na komunikację z systemami sterowania. Przemiennik wyposażony jest w filtr EMC zgodny z klasą C2 kompatybilności elektromagnetycznej.

Bardzo dobrze sprawdza się w maszynach, które na co dzień wykorzystuje się w przemyśle spożywczym, w tym przypadku również do obróbki i przetwarzania sporej ilości mięsa. Nasz klient stosuje przemiennik ATV 312 w maszynach z silnikiem asynchronicznym 3-fazowym. Dużą zaletą falownika jest otwartość komunikacyjna oraz menu sterowania w języku polskim.

ZŁĄCZKI I ZASILACZE

Fot. 5. Złączki WDU firmy Weidmüller

Dla naszego klienta istotną sprawą w zakresie zasilaczy było zastosowanie rozwiązań jak najbardziej ekonomicznych. Kwestia ta została spełniona poprzez wykorzystanie zasilacza impulsowego PROeco marki Weidmüller. Tak jak w przypadku wcześniej opisanych komponentów ważne było, aby zasilacz był wytrzymały, wydajny, kompaktowy.

Takie funkcje ma PROeco. Rozwiązania zastosowane w zasilaczu zapewniają niskie zużycie energii, a ich budowa pozwala na oszczędność miejsc w szafie sterowniczej nawet do 50%. PROeco ma bardzo dobre zabezpieczenia chroniące przed przegrzaniem, zwarciem czy przeciążeniem, co pozwala uniknąć zatrzymania linii produkcyjnej. Trójkolorowy wyświetlacz LED i zintegrowany przekaźnik pozwalają na szybką diagnozę stanu i błędów.

Oprócz zasilacza producent maszyn stosuje również złączki śrubowe przelotowe WDU tej marki. Zakres przyłączeniowy wynosi od 0,08 do 240 mm². Dzięki opatentowanej konstrukcji połączenia śrubowego Weidmüllera (kabłąk zaciskowy) możliwe jest podłączenie dwóch przewodów o takich samych przekrojach w jednym zacisku.

Zastosowane przez Ekomex komponenty pozwalają na bezawaryjną i wydajną pracę maszyn. Wysoka jakość elementów pozwala uniknąć przerwania procesu produkcji, a tym samym uniknąć konieczności ponownego uruchomienia linii produkcyjnej oraz strat w postaci przetworzonego surowca. Tak wysokie wymagania technologiczne i konieczność spełniania określonych norm wymusza na dostawcach bardzo konkretne podejście. Stąd też tak szeroka i kompleksowa oferta firmy Alfa Elektro skierowana ściśle do sektora przemysłowego.

Alfa Elektro
we współpracy z Lapp Kabel, Schneider Electric, Weidmüller
www.alfaelektro.pl

Zobacz również