Nowe konfigurowalne złącza przemysłowe RockStar ModuPlug firmy Weidmüller

| Technika

Firma Weidmüller wprowadziła do swojej popularnej rodziny niezawodnych złączy przemysłowych HDC RockStar, serię ModuPlug. Jest to nowa generacja złączy konfigurowalnych, pozwalających na dowolną kombinację funkcji związanych z zasilaniem, przesyłaniem sygnałów oraz danych w jednym złączu. System RockStar ModuPlug wyznacza nowy standard w zakresie funkcjonalności, elastyczności i prostoty instalacji. Zajmuje mniej miejsca, ograniczając koszty w porównaniu ze złączami o wkładach z niewymiennymi stykami oraz innymi systemami modułowymi dostępnymi na rynku. To rozwiązanie wysoko wydajne oraz gotowe na przyszłe wymagania.

Nowe konfigurowalne złącza przemysłowe RockStar ModuPlug firmy Weidmüller

Fot. 1. Poszczególne moduły można dowolnie konfigurować, dzięki czemu pojedyncze złącze może służyć do przesyłu mocy, transmisji sygnałów i danych

Już od 40 lat Weidmüller oferuje wyrafinowane systemy złączy przemysłowych HDC do wymagających zastosowań. Początkowo składały się one zwykle z obudowy i wkładów z niewymiennymi, zaciskanymi stykami. Później upowszechniły się również systemy modułowe oferujące większą uniwersalność rozwiązań. Weidmüller jako jeden z pierwszych producentów zaoferował ten rodzaj złącz już w roku 1996.

System RockStar ModuPlug, opracowany przez firmę Weidmüller, jest nową generacją przemysłowych złączy modułowych z konfigurowalnymi wkładami. Wzbogacając swoją popularną gamę złącz przemysłowych RockStar o nowy system modułowy ModuPlug, Weidmüller oferuje kompletny i nowoczesny zakres złącz przemysłowych, całkowicie ze sobą kompatybilnych i pozwalających sprostać wielu wymaganiom.

Fot. 2. W kompaktowym module High Speed Bus można umieścić wkładki do transmisji danych w prędkościach mega- i gigabitowych - pozwala to na integrację dwóch kabli CAT 6A w jednym module, o przepustowości 10 Gb/s każdy

Dla wielu użytkowników jednym z głównych warunków wyboru rozwiązania łączeniowego jest możliwość stworzenia systemu, który sprawdzi się również w przyszłości. Stopień skomplikowania zastosowań przemysłowych rośnie, a potrzeba ciągłych zmian utrzymuje się. Jednocześnie lista wymagań co do technologii łączeniowej wydłuża się.

Możliwość zastosowania w ograniczonych przestrzeniach bezpiecznej instalacji i szybkiej modernizacji systemu to tylko niektóre pożądane cechy produktu. System konfigurowalnych złączy przemysłowych RockStar ModuPlug jest odpowiedzią Weidmüllera na obecne wymogi rynku, ale ma w sobie także duży potencjał rozwoju.

Fot. 3. Wysoko wydajny moduł High Power 100 A jest dostępny w szerokości Single-Plus 1,5"; jest węższy niż przyjęty standard, co pozwala zintegrować więcej modułów w ramce

Poszczególne moduły można łączyć ze sobą, dzięki czemu pojedynczy interfejs może służyć do przesyłu mocy, transmisji sygnałów i danych. Dzięki różnym rozmiarom modułów użytkownicy mogą obsłużyć wiele aplikacji za pomocą jednego złącza wtykowego.

Cztery dostępne szerokości ramki zapewniają maksymalną uniwersalność systemu. Mniejszy rozstaw pinów pozwala na zintegrowanie większej liczby funkcji na małej powierzchni, a wciskana, wygodna ramka skraca czas montażu i umożliwia montaż i demontaż bez użycia narzędzi.

Sprytnie zaprojektowane ramki i moduły należące do systemu firmy Weidmüller są łatwe w montażu i mogą być zainstalowane w standardowych rozmiarach obudów typu HDC (Heavy Duty Connector) o stopniu ochrony IP65 i IP68.

Fot. 4. Moduł podwójny HD 36 ma o 50 procent więcej styków niż przyjęty standard, umożliwia więc przesyłanie większej ilości sygnałów bez zwiększania wielkości złącza

System RockStar ModuPlug można stosować również jako uzupełnienie istniejących aplikacji bez konieczności dostosowywania całego systemu.

Ponadto dwupunktowe mocowanie zapobiega niewłaściwemu włączeniu, gwarantując pewność położenia modułu w ramce i jego ochronę przed wibracjami. Użycie kodowania za pomocą kształtu (okrągły i prostokątny) na ramce stanowi gwarancję poprawnego i intuicyjnego połączenia.

Jednakże nie tylko konstrukcja nowej wtyczki stanowi przełom, ale także wydajność wypada znakomicie na tle innych, porównywalnych urządzeń. Przykładowo, moduł High Power 100 A jest teraz dostępny w nowej szerokości Single-Plus 1,5".

Fot. 5. Zmniejszona o połowę gęstość siatki podziału umożliwia instalację dwukrotnie większej liczby modułów na tej samej powierzchni instalacyjnej, zwiększając jednocześnie funkcjonalność złącza

Jest węższy niż przyjęty standard, co pozwala zmieścić w jednej ramce więcej modułów. Można też wybrać mniejsze ramki i obudowy, aby zmniejszyć rozmiar i wagę złącza.

Moduł podwójny HD 36 ma większą gęstość ułożenia styków. Jest to o 50% więcej styków niż przyjęty standard (36 styków sygnałowych o napięciu znamionowym 250 V). Umożliwia więc przesyłanie większej ilości sygnałów bez zwiększania wielkości złącza.

Moduł High Speed to kompaktowy moduł magistrali z dwoma wejściami dla kabli do transmisji mega- i gigabitowych. W pojedynczym module można zintegrować nawet dwa kable Cat-6A o przepustowości 10 Gb/s każdy. Zastosowanie wkładów standardowych złącz, M12 zapewnia optymalne wartości EMC, a ekranowanie 360 stopni, maksymalną ochronę połączenia przed zewnętrznymi zakłóceniami.

Zastosowanie wysokiej jakości materiałów i sprawdzonej techniki zaciskania przewodów gwarantuje długi okres użytkowania elementów systemu RockStar ModuPlug. Obudowa jest ognioodporna i ma poziom zabezpieczenia przeciwpożarowego EN 45545 HL 3.

Fot. 6. Konstrukcja ramki pozwala na montaż i demontaż bez użycia narzędzi; dwupunktowe mocowanie zapewnia właściwe położenie wkładu oraz odporność na wibracje

RockStar ModuPlug mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle związanym z konstrukcją i produkcją maszyn, a w szczególności w modułowych liniach produkcyjnych, przemyśle energetycznym ze szczególnym uwzględnieniem farm wiatrowych, a także w branży transportowej, np. w aplikacjach związanych z transportem kolejowym.

Możliwość przesyłu mocy, sygnałów i danych w jednym modułowym złączu stanowi ogromną zaletę dla wysoce elastycznych systemów produkcyjnych, a w szczególności maszyn, ponieważ zmniejsza się lub redukuje do zera liczbę ręcznie układanych, osobnych torów kablowych.

W rezultacie poprawne okablowanie może wykonać osoba bez specjalistycznego przygotowania. RockStar ModuPlug jest wygodnym i wydajnym i oszczędzającym miejsce rozwiązaniem do takich zastosowań.

Więcej informacji o RockStar ModuPlug www.weidmuller.pl/ModuPlug
Konfigurator złączy przemysłowych HDC http://galaxy.weidmueller.com/wi_hdc/index.php?lang=pl_PL

Weidmüller
www.weidmuller.pl

Zobacz również