Okrągły jubileusz: COPA-DATA Polska świętuje 10 lat na polskim rynku!

| Technika

W grudniu br. COPA-DATA Polska obchodzi uroczystą rocznicę – dokładnie 10 lat temu Alexander Punzenberger, współwłaściciel firmy COPA-DATA z siedzibą w Salzburgu (Austria), będącej liderem w produkcji oprogramowania do optymalizacji procesów produkcji przemysłowej i w branży energetycznej, zdecydował o otwarciu oddziału firmy w Polsce. Krok ten był naturalnym następstwem coraz większej liczby klientów i projektów napływających z Polski, którym firma chciała zapewnić lokalną obsługę techniczną, sprzedażową i administracyjną. Dzięki dogodnej lokalizacji, elastycznej siatce połączeń lotniczych do głównych miast Europy oraz bliskości najważniejszych ośrodków naukowych na miejsce biura COPA-DATA Polska został wybrany Kraków.

Okrągły jubileusz: COPA-DATA Polska świętuje 10 lat na polskim rynku!

Globalna obecność – lokalna troska

Sprzyjające warunki gospodarcze, polityczne, a także mocna pozycja i rola Polski w całym obszarze CEE zaowocowały tym, że firma odniosła sukces, a oprogramowanie zenon jest dziś trzecią rozpoznawalną marką SCADA w Polsce (źródło: raport rynkowy Oprogramowanie przemysłowe, APA – Automatyka, Podzespoły, Aplikacje nr 7/2019) i optymalizuje procesy dzięki projektom zrealizowanym u kilkuset klientów na terenie Polski i Litwy. Zrzeszenie najlepszych w Polsce firm integratorskich w międzynarodowym programie partnerskim COPA-DATA Partner Community spowodowało, że projekty zenon realizowane są na terenie całego kraju, w różnych branżach – począwszy od energetyki (również odnawialnej), przez branże: cementową, browarniczą, logistyczną aż po lotniczą. Niezwykle ważne i budujące pozycję COPA-DATA Polska jest również partnerstwo z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, którego owocem stało się powstałe niedawno laboratorium zenon Energy Lab.

 
Wrzesień 2011 – zenon Energy Edition uznany za wyróżniający się produkt podczas targów Energetab 2011. Na zdjęciu ówczesny team COPA-DATA Polska. Od lewej: Tomasz Papaj, Alexander Punzenberger, Urszula Bizoń-Żaba

COPA-DATA Polska to ludzie

 
Październik 2019 – Management COPA-DATA Polska na rok 2020. Od lewej: Tomasz Papaj (dyrektor ds. sprzedażowo-technicznych), Alexander Punzenberger (prezes zarządu, właściciel), Urszula Bizoń-Żaba (dyrektor zarządzający, prokurent)

Sukces polskiego oddziału nie byłby możliwy, gdyby nie ludzie. To dzięki nim firma od dekady rozrasta się i dynamicznie rozwija. W trakcie tych lat nastąpiło kilka zmian w zarządzie oraz w składzie zespołu w Polsce. Od samego początku w zespole była Urszula Bizoń-Żaba, najpierw jako marketing manager, obecnie dyrektor zarządzający oraz prokurent. Jak sama przyznaje: "W ciągu 10 lat świat bardzo się zmienił, ale nie zmieniła się moja wiara w zenon Software Platform i jego rolę w ułatwianiu życia klientom". Pracownikiem z ponad 9-letnim stażem pracy, który odpowiada za rozwój struktury sprzedaży oraz współpracę z ośrodkami naukowymi, jest obecny dyrektor ds. sprzedażowo-technicznych, Tomasz Papaj.

W trakcie 10 lat działalności COPA-DATA Polska zwiększyła zatrudnienie kilkukrotnie, dopasowując je do globalnego modelu działania grupy. Obecnie zespół specjalistów składający się z 6 osób realizuje zamówienia, usługi wsparcia technicznego oraz szkolenia zgodnie ze światowymi trendami obsługi klienta, cały czas podnosząc swoje kompetencje techniczne i miękkie. Każdy nowy klient, każdy nowy partner programu COPA-DATA Partner Community, wreszcie każdy nowy pracownik to kolejne doświadczenie i wiedza wzbogacająca historię i sukces polskiego oddziału. Zaangażowany i zmotywowany zespół COPA-DATA Polska to z pewnością jeden z wyznaczników sukcesu, jaki firma COPA-DATA odniosła w naszym kraju. To jego członkowie swoją pracą, w której wykorzystują specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie, codziennie dokładają wszelkich starań, aby każdy klient, partner, dostawca czy przedstawiciel mediów odwiedzający oddział lub korzystający z firmowych usług czuł się usatysfakcjonowany, a wspólne plany przeszły jak najszybciej do fazy realizacji i finalizacji.

 
Czerwiec 2020 – Otwarcie zenon Energy Lab. Dyrektor ds. sprzedażowo-technicznych COPA-DATA Polska Tomasz Papaj (po prawej) przekazuje sprzęt komputerowy wraz z Platformą programową zenon Energy Edition dr. hab. inż. prof. AGH Andrzejowi Bieniowi
 
Wrzesień 2020 – COPA-DATA Polska team na targach Energetab 2020

COPA-DATA Polska to ZENON Software Platform

 
zenon – platforma programowa

Czynnikiem, który zdecydowanie przyczynił się do sukcesu firmy, jest z pewnością rozwój samego oprogramowania oraz fakt, że jako technologiczny lider COPA-DATA wprowadzała w swoim produkcie otwartość, skalowalność, parametryzację, Multi-Touch, dwukierunkową komunikację z SAP i wiele funkcji, dając podwaliny pod Smart Factory. Pierwsza wersja, jaka została zaprezentowana po otwarciu polskiego oddziału, to zenon 6.51. Od tego czasu powstało 9 aktualizacji. Obecnie dostępna jest już wersja 8.20.

Choć rok 2020 okazał się niezwykle trudnym wyzwaniem dla wszystkich, nie tylko pod względem zdrowotnym, ale również gospodarczym, to firma starała się nie zwalniać tempa, dzięki czemu już na pierwszy kwartał 2021 r. zaplanowano premierę rewolucyjnej wersji zenon 10, mającej jeszcze więcej ulepszeń i udogodnień. W znaczącym stopniu ułatwi ona planowanie procesów produkcyjnych zoptymalizowanych pod kątem ilościowym, jakościowym i energetycznym, a przede wszystkim pozwoli wykonać kolejny krok w cyfrowej automatyzacji przemysłu. Mamy nadzieję, że tą informacją zapoczątkujemy napływ dobrych wiadomości z całego świata.

W tym szczególnym czasie, jaki obecnie nastał, rezygnujemy z hucznego celebrowania naszego jubileuszu. Z okazji "urodzin" COPA-DATA Polska chcemy natomiast życzyć wszystkim dużo zdrowia i wytrwałości. Niech rok 2021 będzie dobry nie tylko dla nas, ale w szczególności i dla Państwa, bo bez Was nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy. Sto lat!

 
zenon – wszystkie funkcje w jednym rozwiązaniu

Jak nas widzą klienci

Poprosiliśmy wybranych klientów o kilka słów podsumowania współpracy z COPA-DATA Polska. Otrzymane opinie motywują nas do dalszej pracy na kolejne 10 lat. A zatem oddajmy im głos.

Zespół Aniro Engineering:

"To zdarzyło się w 2005 r. – pierwszy kontakt z panem Alexandrem Punzenbergerem. Nie pamiętamy dokładnie okoliczności, ale byliśmy pod dużym wrażeniem firmy COPA-DATA i oferowanego przez nią systemu wizualizacji zenon. Modułowa budowa i różne wielkości zmiennych gwarantowały precyzyjne dopasowanie rozwiązania do aktualnych potrzeb użytkownika, pozostawiając możliwość rozwoju jego funkcjonalności. Rozwiązanie po prostu szyte na miarę".

 
Styczeń 2013 – firma ANIRO Engineering pierwszym partnerem w programie CDPC Program w Polsce. Na zdjęciu: Urszula Bizoń-Żaba z Maciejem Stasiakiem, prezesem firmy ANIRO Engineering

Energotest – Michał Zając, dyrektor pionu systemów i automatyki:

 
Przedstawiciel firmy Energotest z Gliwic – Michał Zając, dyrektor pionu systemów i automatyki

"Energotest od 2013 r. jest członkiem programu Partner Community, realizowanego przez COPA-DATA. Od tamtej pory zmodernizowaliśmy nasz system sterowania – ECONTROL, a także skonstruowaliśmy sterownik programowalny ET-DCS. Obydwa produkty bazują na rozwiązaniach od COPA-DATA i zostały wzbogacone o wieloletnie doświadczenia Energotestu w energetyce i przemyśle".

Górażdże Cement – Marcin Reinert, kierownik działu elektrycznego:

"Kontakty Górażdże Cement z firmą COPA-DATA rozpoczęły się w kwietniu 2015 r. na jednej z konferencji branżowych. Kolejne spotkanie zaowocowało rozpoczęciem współpracy i pierwszym samodzielnym projektem pilotażowym, który był bardzo niewielki w porównaniu z dzisiejszymi, ale wykonany samodzielnie po przeszkoleniu naszych inżynierów w siedzibie firmy COPA-DATA Polska".

 
Maj 2017 – Wspólna prezentacja projektu optymalizacji procesu paletyzacji w Górażdże Cement, autorstwa Urszuli Bizoń-Żaba oraz Marcina Reinerta, kierownika działu elektrycznego w Górażdże Cement

Quantum – Marcin Walewski, dyrektor działu systemów SCADA:

"Jako partner działający w innym obszarze rynku niż większość partnerów COPA-DATA dostarczamy tej firmie nowych wyzwań i nowych problemów do rozwiązania głównie dla jej pionu serwisowego. Przez ostatnich kilka lat pracowaliśmy wspólnie nad kwestiami, z których wiele pojawiało się po raz pierwszy w historii systemu zenon. Część z nich wymagała niestandardowego podejścia i niejednokrotnie wyjścia poza utarty schemat działań. Firmie COPA-DATA życzę samych zadowolonych klientów i partnerów".

 
Październik 2015 – Wręczenie przedstawicielowi firmy Quantum Software certyfikatu potwierdzającego wstąpienie do programu COPA-DATA Partner Community. Na zdjęciu: Urszula Bizoń-Żaba i Marek Jędra, wiceprezes zarządu Quantum Software

Mazel – Natalia Sawala Mazel, specjalista automatyk:

 
Marzec 2015 – Sfinalizowanie partnerstwa z firmą Mazel z Nowej Soli. Na zdjęciu: Urszula Bizoń-Żaba oraz Henryk Mazurkiewicz, założyciel i właściciel firmy Mazel

"Wszystkiego najlepszego, COPA-DATA Polska!

  1. C – Certyfikowana
  2. O – Odpowiednia
  3. P – Partnerska
  4. A – Awangardowa
  5. D – Doskonała
  6. A – Alternatywna
  7. T – Twórcza
  8. A – Aktywna
  9. P – Profesjonalna
  10. L – Lider"

SABOR – Michał Gościniak:

"Do współpracy z COPA-DATA zostaliśmy zaproszeni przez jednego z naszych partnerów ok. 3,5 roku temu. Dzięki jej produktom mogliśmy znacznie poszerzyć zakres usług dla naszych klientów. Firmę cenimy za profesjonalizm oraz przyjazne i partnerskie relacje. Z okazji dziesięciolecia, dziękując za dotychczasową współpracę, pragniemy złożyć serdeczne gratulacje. Życzymy COPA-DATA samych sukcesów, dalszego pomyślnego rozwoju oraz satysfakcji z realizacji planów na kolejne lata".

Intersurgical – Aleksandr Kravčionok, Production Systems Engineer:

"From the beginning we saw your company’s growth and potential, that is just one of the reasons why we chose to cooperate with you back when 6th vipwin version was a thing. With your software, we have successfully connected over a hundred machines, which are used in medical device industry and are critical to company’s success. Currently with we all together stepping a bit further and developing new project not only for us, but also for Copa data – moulding machines data gathering project. If that is not the best definition of cooperation, than I don’t know what is! On that note our team wants to sincerely congratulate you with your 10th birthday. We wish that you will never stop and keep moving forward! Yours truly, Intersurgical team".

 

Urszula Bizoń-Żaba, Izabella Kościółek

COPA-DATA Polska
www.copadata.com