COPA-DATA aktualizuje platformę programową zenon 10

| Gospodarka PLC, HMI, Oprogramowanie

Wydarzenia ostatnich 16 miesięcy zwiększyły zainteresowanie rozwiązaniami cyfrowymi i nowoczesnymi modelami biznesowymi. Platforma zenon wspiera firmy we wdrażaniu przemysłowego IoT i cyfryzacji w przemyśle i energetyce. Obecnie firma wypuściła na rynek najnowszą aktualizację oprogramowania - zenon 10, która jest jeszcze bardziej zintegrowaną, kompleksową wersją poprzednich produktów.

COPA-DATA aktualizuje platformę programową zenon 10

Oferowana platforma oprogramowania stała się zintegrowanym i kompleksowym rozwiązaniem. Zmiany objęły graficzną przeróbkę centralnego środowiska inżynieryjnego, zenon Engineering Studio oraz przeprojektowanie interfejsu platformy. Moduł do dynamicznego raportowania zenon Analyzer został przemianowany na "Report Engine" i w pełni osadzony w platformie zenon.

- Postrzegam dzisiejszą wersję zenon jako połączenie technologii OT i IT. Zenon 10 to doskonała platforma do wprowadzania systemów produkcyjnych do świata IT. W przyszłości wprowadzimy więcej narzędzi i usług, które uzupełnią cały pakiet. Ale zenon 10 już teraz posiada wszystkie istotne moduły - mówi Thomas Punzenberger, założyciel i CEO firmy COPA-DATA.

COPA-DATA w coraz większym stopniu dostosowuje ciągły rozwój platformy oprogramowania zenon, aby spełniała wymogi jej głównych odbiorców z kluczowych branż tj. energetyki i infrastruktury, spożywczej, farmaceutycznej i motoryzacji. Wielu świetnie prosperujących producentów maszyn również polega na ergonomicznych zastosowaniach platformy zenon. Pandemia wpłynęła na te branże w różny sposób, niemniej jednak grupa COPA-DATA była w stanie uzyskać stabilny wzrost wysokości sprzedaży i osiągnęła w roku 2020 wynik ponad 54 mln Euro.

Podobnie, jak to było we wcześniejszych premierach każdej nowej wersji zenon, również i w najnowszej udoskonalono wiele sterowników i bram, celem zapewnienia rozszerzonej funkcjonalności i zwiększenia wydajności. W związku z tym wprowadzono również odpowiednie zmiany ważnych protokołów komunikacyjnych. W sumie cykl rozwoju platformy zenon 10 objął 158 nowych funkcji.

Dzięki przeprojektowanemu Web Engine zenon, platforma zenon 10 rozszerza możliwości korzystania i poprawia wydajność dla aplikacji opartych na HTML5. Ponadto technologia kontenerowa Docker jest również efektywniej obsługiwana przez najnowszą wersje zenon 10. Nowa usługa zenon Service Grid Identity gwarantuje bezpieczne zarządzanie autoryzacją i uwierzytelnianiem, jak i niezawodne połączenie z istniejącymi systemami administracyjnymi, takimi jak np. Microsoft Active Directory. Aby spełnić wymagania związane z coraz większą internacjonalizacją, raporty o alarmach i zdarzeniach w platformie zenon można teraz szybko przekonwertować na inne języki.

Video z najważniejszymi cechami nowego zenon 10.

źródło: COPA-DATA

Zobacz również