Konfigurowalne zasilacze medyczne

| Technika

W ostatnich latach przemysł elektroniczny rozwijał się szybko, a rodzaje i funkcje urządzeń elektronicznych stawały się coraz bardziej zróżnicowane. Dotyczy to również sprzętu medycznego. Stopień komplikacji systemów medycznych wzrasta, ponieważ zawierają one coraz więcej urządzeń elektronicznych, które potrzebują różnych napięć sterujących. W takich układach rośnie również zapotrzebowanie na moc całkowitą.

Konfigurowalne zasilacze medyczne

Dotychczas klienci mogli korzystać z pojedynczych zasilaczy z różnym napięciem wyjściowym, łącząc je w jeden system zasilania. Takie rozwiązanie pozwalało uzyskać pożądaną konfigurację, ale liczba urządzeń zwiększała potrzebne miejsce oraz komplikowała instalacje. Teraz jednak jesteśmy w stanie wybrać zasilacz medyczny wielowyjściowy, który da się skonfigurować pod daną aplikację. Mając jeden bazowy zasilacz, można dobrać odpowiednie moduły wyjściowe, w zależności np. od konfiguracji danego urządzenia. W ofercie MEAN WELL do wyboru są dwa rodzaje medycznych zasilaczy konfigurowalnych – serii NMP (650 W i 1200 W) oraz UMP (400 W).

Bezkonkurencyjna UMP

 
Zasilacz konfigurowalny UMP-400

Seria UMP-400 to niskoprofilowe zasilacze modułowe 1U. Ich elastyczna, modułowa i bezwentylatorowa konstrukcja sprawia, że są bezkonkurencyjne na rynku. Mogą być używane nie tylko jako pojedynczy zasilacz w obudowie (ze standardowym napięciem 24 lub 48 V), ale także jako zasilacz z wieloma wyjściami. Aby uzyskać wiele wyjść, należy zainstalować moduły przetwornicy DC/DC serii NID (35, 65, 100 W) – są one również samodzielnymi produktami standardowymi, które można kupić i używać osobno. Moduły wyjściowe NID oferują napięcia robocze najczęściej stosowane w przemyśle (5, 12, 15 i 24 V).

Seria UMP-400 jest certyfikowana zgodnie z normami bezpieczeństwa ITE 62368-1 i została zaprojektowana tak, aby spełniała medyczne standardy bezpieczeństwa (2xMOPP). Oferuje w ten sposób najlepszą elastyczność w różnych typach zastosowań.

NMP dla większej mocy

Dla aplikacji wymagających większej mocy zastosowanie znajdą modele serii NMP650 i NMP1K2. Są to zasilacze, dla których niezbędne jest skonfigurowanie wyjść na etapie zakupu urządzenia, ponieważ w odróżnieniu od serii UMP-400 nie można wymieniać modułów samodzielnie. W modułach bazowych NMP przewidziano odpowiednie miejsca (NMP650 – 4 miejsca, NMP1k2 – 6 miejsc), w których umieszcza się moduły wyjściowe o mocy 240 W i o odpowiednio wybranym napięciu. Dodatkowo urządzenie umożliwia użytkownikom ustawianie napięcia wyjściowego, prądu i mocy zgodnie z ich wymaganiami za pomocą napięcia sterującego. Dzięki takiej funkcjonalności zasilacz oferuje na wyjściu szeroki zakres napięcia – od 3 do 55 V.

Seria NMP została też wyposażona w inteligentne funkcje sterowania, takie jak sterowanie napięciem i prądem, zdalne włączanie i wyłączanie, ostrzeżenie o przegrzaniu i sygnał DC OK. Aby zapewnić kontrolę temperatury, prędkość wentylatora jest automatycznie regulowana, w zależności od temperatury urządzenia. Przy niewielkich gabarytach i wysokości 1 U (wysokość do 41 mm) zasilacz wyróżnia się dużą gęstością mocy.

Jeśli chodzi o certyfikację, NMP spełnia medyczne przepisy bezpieczeństwa (60601-1). Dzięki pięcioletniej gwarancji, wysokiej jakości, niezawodności i dostępności wielu funkcji zasilacze NMP mogą zaspokoić potrzeby wszystkich branż.

 

Elmark Automatyka
tel. 22 773 79 37
ul. Bukowińska 22 lok. 1B
02-703 Warszawa
elmark@elmark.com.pl
www.elmark.com.pl