Wstąp do świata automatyzacji - roboty kartezjańskie drylin

| Technika

Automatyzacja niektórych miejsc pracy może wydawać się kosztowna i niepotrzebna, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jednak wynikające z niej korzyści czynią ją niezwykle opłacalną. Wspomnieć wystarczy o możliwym szybkim zwrocie z inwestycji, który może wynikać ze zwiększonej wydajności, niższych kosztów pracy i krótszych czasów realizacji. Dostępne są już ekonomiczne roboty, które nawet niewielkim firmom pozwalają działać efektywniej i konkurować z większymi przedsiębiorstwami.

Wstąp do świata automatyzacji - roboty kartezjańskie drylin

Firma igus zapewnia ogromny asortyment produktów w zakresie techniki liniowej. Można wśród nich znaleźć rozwiązania do prawie każdej aplikacji: od pojedynczych wałków i liniowych łożysk ślizgowych, poprzez profile, wózki i osie napędzane ręcznie lub silnikiem, aż po kinematykę wieloosiową czy roboty delta – systemy modułowe, które inspirują do twórczych realizacji.

Modułowy system techniki liniowej o nieskończonych możliwościach zastosowania

W dużym uproszczeniu, roboty kartezjańskie to wieloosiowe systemy liniowe, które zazwyczaj są skonstruowane tak, aby można było za ich pomocą poruszać się po układzie współrzędnych kartezjańskich. Gdzie można je zastosować? Modele drylin firmy igus doskonale sprawdzą się w wielu aplikacjach, np. do nanoszenia kleju na podzespoły, etykietowania, ustawiania punktów spawania, sortowania, pipetowania, wykonywania typowych zadań typu "pick-and-place" oraz wielu, wielu innych.

Roboty kartezjańskie firmy igus

Firma igus ma w swojej ofercie trzy typy robotów kartezjańskich.

Pierwszy z nich, robot liniowy, składa się z dwóch osi: X i Z. Pozwala to na realizację aplikacji, które pracują prostopadle do płaszczyzny roboczej i poruszają się w poziomie. Przykładem są systemy sortujące, oddzielające wadliwe produkty z przenośnika taśmowego.

Kolejny typ to niskoprofilowy portal, zaprojektowany do wykonywania ruchów w osiach X oraz Y, w celu dotarcia do uprzednio zdefiniowanych obszarów. Typowe przykłady zastosowań to automatyczne urządzenia pomiarowe i testujące.

Trzeci wariant stanowi trzyosiowy system w układzie suwnicowym, który pozwala realizować aplikacje w przestrzeni trójwymiarowej X-Y-Z. Oparty jest na napędach liniowych z paskiem zębatym oraz osi wysięgnikowej (cantilever).

Właśnie w tej grupie produktowej wprowadziliśmy w ostatnim czasie nowy rozmiar – drylin DLE-RG-0004, którego pole robocze wynosi 2×2×1,5 m. W rozwiązaniu tym zastosowany został zupełnie nowy układ dla osi pionowej GRR-20-120, dzięki czemu ten duży rozmiar robota kartezjańskiego ma nośność do 10 kg. Co więcej, w przypadku szczególnych potrzeb standardowa przestrzeń robocza DLE-RG-0004 może zostać wydłużona.

 
Fot. 1. Robot kartezjański igus drylin DLE-RG-0004

Pełna kompatybilność zapewniająca łatwą konfigurację i programowanie

Przyjazne dla użytkownika oprogramowanie igus Robot Control z systemem sterowania stanowi idealny, kompleksowy pakiet, jeśli chcemy samodzielnie programować swoje roboty. System sterowania może być używany tak przez początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Jest odpowiedni zarówno do przegubowych ramion robotycznych, robotów delta, jak i robotów kartezjańskich.

Oprogramowanie oferuje przyjazny dla użytkownika sposób programowania poleceń, takich jak ruchy pojedynczych osi/przegubów lub ruchy w układzie kartezjańskim, w których wszystkie osie/przeguby mogą poruszać się jednocześnie. Szybka komunikacja pomiędzy robotem a systemem sterowania odbywa się poprzez interfejs Ethernet. Oprogramowanie pozwala również na przeprowadzenie procesu referowania, ma wbudowane funkcje oraz pętle, np. if-then-else, zaś cyfrowe wejścia oraz wyjścia mogą być programowane bezpośrednio z poziomu interfejsu aplikacji. Wstępnie skonfigurowane chwytaki i kamery znacznie ułatwiają wdrażanie aplikacji.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że oprogramowanie igus Robot Control jest dostępne online, bezpłatnie i nie wymaga żadnej licencji.

Roboty kartezjańskie igus dostępne od 24 godzin

Program 24 h gantry obejmuje roboty wysyłane w czasie od 24 godzin – m.in. najnowszy model robota kartezjańskiego DLE-RG-0004. Co więcej, do wszystkich standardowych modeli kartezjańskich w tym programie firma igus udostępnia pełną dokumentację techniczną, do pobrania ze strony internetowej. Każdy użytkownik może więc pobrać zarówno model, jak i rysunek techniczny. A gdy potrzebuje rady i konsultacji, nasi eksperci służą pomocą w weryfikacji, czy wybrany system będzie odpowiedni do wskazanej aplikacji. Wystarczy do nas zadzwonić.

Warto również zaznaczyć, że gdy któryś wymiar jest za duży albo za mały, jesteśmy w stanie w krótkim terminie go zmodyfikować. Potrzebujemy wówczas około 3‒5 dni na zmianę i przygotowanie nowej dokumentacji technicznej – tak by do ośmiu dni wysłać do klienta gotowego, zmodyfikowanego robota kartezjańskiego.

Manipulator kartezjański igus w branży spożywczej

W produkcji żywności – oczywiście obok najwyższej jakości produktów i dobrych, od lat sprawdzonych receptur – najistotniejszymi elementami są czystość oraz efektywność procesu technologicznego. To dzięki nim jedzenie może być nie tylko smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Dlatego producenci poszukują najnowszych rozwiązań w obszarze technologii produkcji.

Przykładem mogą być działania spółki Eurowafel, produkującej wafle zbożowe i łamiącej stereotypy, związane z potrzebą stosowania smarów w maszynach do produkcji żywności. To podejście umożliwiło zastosowanie nowatorskiej technologii, tworzonej przez igus Polska.

Kluczową kwestią dla firmy Eurowafel nie jest już udoskonalanie posiadanych, sprawdzonych receptur, ale przede wszystkim usprawnianie procesu technologicznego. Dlatego też jej inżynierowie postanowili sięgnąć po specjalne rozwiązania przeznaczone do pracy w ruchu. Bardzo istotną zaletą – szczególnie dla branży spożywczej – okazała się tu bezsmarowość trybopolimerów igus.

Technologia firmy igus jest optymalnie dobrana do wymogów produkcji żywności. Bezsmarowe rozwiązania są o wiele czystsze od tych tradycyjnych, w których wykorzystuje się drogie smary wymagające specjalnych atestów. Są również tańsze w użytkowaniu i można je stosować bezpośrednio w kontakcie z produktem spożywczym.

To właśnie zdecydowało o ich implementacji w linii produkcyjnej firmy Eurowafel. Producent żywności skorzystał z manipulatora kartezjańskiego (pracującego w liniowym układzie w osiach X, Y), który służy do czyszczenia nagaru, będącego pozostałością po wyprażaniu wafli. Wyeliminowanie smaru w dobrze działającym układzie liniowym powoduje, że nie tylko nie trzeba go dodatkowo czyścić, ale też pracuje on w bardziej wydajny i efektywny sposób.

Firmie Eurowafel bardzo zależało nie tylko na automatycznym czyszczeniu matryc, ale także na długiej i bezawaryjnej pracy urządzeń, co w produkcji żywności jest niezwykle istotne. Zastosowanie manipulatora kartezjańskiego igus daje tę pewność, a producent może teraz spokojnie planować i produkować bez obaw, że maszyny będą mieć nieplanowane przestoje.

Roboty kartezjańskie drylin oferują bardzo wiele. To portale, które otwierają drogę do niezwykle prostych i wygodnych rozwiązań z zakresu automatyzacji produkcji.

 

igus
www.igus.pl