Niezawodne komputery przemysłowe firmy ads-tec (made in Germany)

| Technika

Firma ads-tec od ponad 40 lat produkuje komputery przemysłowe i inne urządzenia IT. Są to rozwiązania topowej jakości, słynące z bezawaryjnej pracy przez wiele lat. Przedstawiamy komputery panelowe OPC9000 oraz typu BOX PC IPC9000.

Niezawodne komputery przemysłowe firmy ads-tec (made in Germany)

Jakość bez kompromisów

W produktach ads-tec wysoka jakość jest odczuwalna tuż po wyjęciu ich z pudełka, ale – co ważniejsze – także po dziesięciu czy nawet kilkunastu latach pracy, często w trudnych warunkach.

W jaki sposób?

Objawia się to po prostu stabilną i niezawodną pracą przez tak długi czas. Wszystko dzięki dobrze zaprojektowanej konstrukcji (zarówno płyty główne, jak i całe urządzenia są projektowane w Niemczech) oraz dobrze dobranym, sprawdzonym podzespołom i komponentom, a także montażowi urządzeń w Niemczech, który odbywa się niedaleko polskiej granicy, w fabryce w Wilsdruff koło Drezna. Firma ads-tec nie goni także za każdą nowością i nie wypuszcza nowej serii komputerów za każdym razem, gdy na rynku pojawia się nowy procesor, bo też bardzo rzadko w aplikacjach przemysłowych potrzebna jest najwyższa wydajność czy najnowsza platforma sprzętowa. Zamiast tego produkty ads-tec są dopracowane i dostępne na rynku przez wiele lat, co ma często ogromne znaczenie np. dla producentów maszyn.

 
Fot. 1. Komputer panelowy OPC9016 (15,6” Full HD)

Komputery panelowe OPC9000

Seria OPC9000 to przemysłowe komputery panelowe, występujące w trzech rozmiarach ekranu (OPC9016: 15.6", OPC9019: 18,5", OPC9024: 23,8") oraz z dwoma procesorami Intel do wyboru (Celeron 4305UE lub i5-8365UE). Komputery mają dwa gniazda na dyski M.2, w tym jedno NVMe (opcjonalnie możliwa praca w macierzy RAID) oraz max. do 32 GB pamięci RAM. Dużą zaletą tych urządzeń są trzy niezależne porty Gbit LAN, zapewniające możliwość podłączenia do kilku sieci LAN (np. produkcyjnych i biurowej), jak również pozwalające na podłączenie kamer IP wysokiej rozdzielczości (systemy wizyjne). Ciekawą opcją jest port HDBase-T, który pozwala na podłączenie kompatybilnego monitora (seria OPD9000) w odległości do 100 m za pomocą kabla ethernetowego (skrętki). Przesyłany jest zarówno obraz, jak i sygnały USB, co sprawia, że przy zdalnym monitorze możemy korzystać z ekranu dotykowego oraz np. klawiatury i myszki. Kolejne, unikatowe rozwiązanie to opcjonalny port HILSCHER netJack, w którym możemy zainstalować moduł komunikacyjny obsługujący np. protokół Profibus, Profinet, DeviceNet, Ethernet/IP, CANopen, EtherCAT, Modbus TCP i inne. Alternatywnie, zamiast tego portu, możemy zamówić komputer OPC9000 z kartą Wi-Fi. Wówczas miejsce portu zajmują dwie anteny.

 
Fot. 2. Komputer panelowy OPC9000 z opcjonalną komunikacją Profibus, Profinet, EtherCAT itp.

Ergonomia + funkcjonalność = oszczędność

Urządzenia ads-tec wyróżniają się na rynku zarówno wielokrotnie nagradzanym designem, jak i ergonomią. Cienkie ramki wokół ekranu nie tylko dobrze się prezentują, ale też ułatwiają montaż większego ekranu w mniejszej obudowie, co może prowadzić do sporych oszczędności. Z kolei innowacyjny system mocowania (bez dodatkowych elementów) pozwala na szybki montaż komputera przez jedną osobę, a tylna pokrywa serwisowa daje możliwość łatwej wymiany dysków twardych i baterii CMOS, co przekłada się na sporą oszczędność czasu przy instalacji i ewentualnym serwisie lub modernizacji sprzętu.

Ekran dotykowy

Jednym z najważniejszych elementów komputera panelowego jest ekran dotykowy. Jego jakość, parametry i wytrzymałość mają bezpośredni wpływ na pracę operatora i również mogą przynieść firmie wymierne korzyści finansowe. Ekran dotykowy w komputerach serii OPC9000 jest pojemnościowy (PCAP), ale mimo naturalnych ograniczeń tego typu ekranów możliwa jest tu praca w rękawicach roboczych, czasem nawet dość grubych (opcja przetestowania przed zakupem). Bardzo ważną cechę ekranu stanowi jego odporność na uderzenia. W serii OPC9000 wynosi ona IK08 (co oznacza model bardzo trudny do rozbicia). Oprócz tego ekran jest antyrefleksyjny, co stanowi rzadkie rozwiązanie na rynku w technologii pojemnościowej.

Komputery BOX PC IPC9000

IPC9000 to komputer przemysłowy typu BOX PC, chłodzony pasywnie (bezwentylatorowy), wyposażony w dokładnie taką samą płytę główną i złącza jak komputery panelowe OPC9000, montowany na specjalnym uchwycie. Tu również mamy możliwość podłączenia monitora zarówno lokalnego (przez DisplayPort), jak i zdalnego, przez opcjonalne złącze HDBase-T.

 
Fot. 3. Komputer BOX PC serii IPC9000 z trzema portami LAN, portem HDBase-T i modułem Profinet

Ceny, dostępność i gwarancje

Komputery OPC9000 oraz IPC9000 są o ok. 20‒30% droższe od konkurencyjnych rozwiązań tajwańskich. Biorąc pod uwagę, że sprzęt jest znacznie bardziej żywotny i bezawaryjny, a także bardziej wytrzymały i ergonomiczny, całkowity koszt posiadania (TCO) przez np. 10 lat powinien okazać się zdecydowanie niższy niż przy zakupie komputerów z Azji. Oferowane urządzenia są także szybko dostępne – czas realizacji wynosi ok. 4‒6 tygodni, a często nawet mniej. Dodatkowo, sprzęt jest standardowo objęty dwuletnią gwarancją, którą można rozszerzyć do lat pięciu, a także wykupić dodatkowe pakiety gwarancyjne, w tym również gwarancję od uszkodzeń mechanicznych.

Bezpłatne testy

Wszystkim zainteresowanym firmom, zarówno produkcyjnym, jak i inżynieryjnym oraz producentom maszyn chętnie bezpłatnie wypożyczymy sprzęt do testów.


Krzysztof Kuźniarz
INEE Sp. z o.o.
www.inee.pl