Sztuczna inteligencja a programowanie przekaźnika Finder OPTA - doskonałe połączenie przemysłowych innowacji

| Technika

W erze dynamicznego postępu technologicznego coraz częściej zastanawiamy się, czy sztuczna inteligencja (SI) jest w stanie zastąpić człowieka w wykonywaniu złożonych zadań, takich jak np. programowanie sprzętu elektronicznego. Jednym z urządzeń, których dotyczy to pytanie, jest przekaźnik programowalny, a konkretnie Finder OPTA. Ze względu na możliwości środowiska programowego PLC IDE oraz szeroki wachlarz dostępnych języków (takich jak D – SFC – FBD – ST – IL) oferuje on zaawansowane opcje konfiguracji i sterowania. Jak sztuczna inteligencja może wpłynąć na proces programowania i wykorzystanie przekaźnika Finder OPTA?

Sztuczna inteligencja a programowanie przekaźnika Finder OPTA - doskonałe połączenie przemysłowych innowacji

Finder OPTA (seria 8A) to niezwykle wszechstronny przekaźnik, który można dostosować do różnorodnych zastosowań, zarówno w automatyce domowej, jak i aplikacjach przemysłowych. Seria 8A obejmuje trzy wersje, zróżnicowane względem siebie stopniowaniem dostępnej komunikacji. OPTA Lite to wersja z wyjściem Ethernet. Wyższą wersję – PLUS – dodatkowo wyposażono w RS485. Natomiast wersja Advanced wzbogacona została o komunikację bezprzewodową zarówno bliskiego zasięgu, Bluetooth, jak i Wi-Fi.

Firma Finder wprowadziła na rynek dodatkowo trzy różne moduły rozszerzeń, umożliwiające użytkownikom większą elastyczność zastosowań, w zależności od potrzeb aplikacyjnych.

Rozszerzenia – różne opcje w ciekawej konfiguracji

Do jednego przekaźnika OPTA można dopiąć aż pięć modułów – przy czym nie muszą być one jednego typu. Dlatego w dowolny sposób da się mieszać ich konfigurację w jednym ciągu, uzyskując różne typu rozszerzeń wejść/wyjść. Zapewnia to możliwość zbierania aż 80 sygnałów (np. z czujników) z wejść oraz uzyskania aż 40 wyjść przekaźnikowych o różnej obciążalności i różnych możliwościach.

Jednym z nich jest moduł rozszerzeń EMR (Electromechanical Relay), który umożliwia dodanie dodatkowych przekaźników elektromagnetycznych do przekaźnika Finder OPTA. Połączenie przekaźnika OPTA z modułem EMR pozwala w tym wypadku zwiększyć liczbę wejść z ośmiu aż do 24 cyfrowych lub 0‒10 V. Do czterech wyjść 10 A, dostępnych na przekaźniku OPTA, poprzez montaż modułu dodajemy kolejne osiem wyjść, 6 A każde. Po takim prostym zabiegu otrzymujemy dwanaście wyjść z mieszaną obciążalnością.

Kolejnym istotnym modułem jest moduł rozszerzeń SSR (Solid State Relay), który pozwala na dodanie przekaźników półprzewodnikowych do przekaźnika Finder OPTA. Obciążalność modułu SSR może oferować opcję sterowania obciążeniami o wartości 2 A na każde z ośmiu wyjść. Do podstawowej wersji sterownika można dołożyć również pięć modułów, czyli aż 40 wyjść SSR. Taki moduł świetnie sprawdzi się przy sterowaniu częstymi załączeniami elektrozaworów lub przy wysterowaniu grzałek PID.

Moduł analogowy pozwala na dodanie dodatkowych kanałów wejściowych i wyjściowych analogowych do przekaźnika Finder OPTA, co otwiera nowe możliwości kontroli procesów i optymalizacji działania systemu. Dzięki temu modułowi użytkownicy są w stanie mierzyć i kontrolować takie parametry, jak napięcie, prąd, temperatura czy poziom wilgotności, co jest kluczowe w wielu aplikacjach przemysłowych.

Jednymi z głównych atutów modułu analogowego są jego wszechstronność i elastyczność. Pozwala on na łatwe dostosowanie przekaźnika OPTA do różnorodnych zastosowań, zapewniając precyzyjną kontrolę i monitorowanie sygnałów analogowych na różnych etapach procesu produkcyjnego. Dodatkowo, moduł ten oferuje zaawansowane funkcje diagnostyczne, umożliwiając szybką identyfikację ewentualnych usterek lub problemów w systemie.

Przekaźnik Finder OPTA do tej pory zyskiwał sobie zwolenników przy zastosowaniach przemysłowych i w "domotyce". Natomiast teraz, dzięki modułom, stanie się jeszcze bardziej wszechstronnym i kompleksowym narzędziem do bardzo skomplikowanych aplikacji.

Dzięki możliwości rozbudowy za pomocą modułów rozszerzeń, Finder OPTA zapewnia nie tylko niezawodność i wydajność, ale także elastyczność i łatwość konfiguracji.

Program się sam napisał

Algorytmy uczenia maszynowego mogą być wykorzystane do analizy danych wejściowych i optymalizacji strategii sterowania przekaźnikiem Finder OPTA. Automatyczne dostosowywanie parametrów pracy przekaźnika w zależności od zmieniających się warunków środowiskowych czy też optymalizacja wydajności energetycznej mogą być osiągnięte dzięki wykorzystaniu SI. Jednakże warto zauważyć, że zastosowanie sztucznej inteligencji w programowaniu przekaźnika Finder OPTA wymagałoby opracowania zaawansowanych algorytmów, które byłyby w stanie skutecznie analizować dane wejściowe i podejmować trafne decyzje w czasie rzeczywistym. Ponadto, bezpieczeństwo i niezawodność działania systemu nadal pozostają kluczowymi kwestiami wymagającymi uwagi.

Niemniej, testując jeden z dostępnych algorytmów sztucznej inteligencji Chat GPT 4.0, udało się doprowadzić do sytuacji, w której napisał on bardzo prosty program, w jakim mrugał wbudowaną diodą LED. Istotą poprawności działania w tym wypadku była precyzja w wydaniu polecenia. W przypadku bardziej złożonych scenariuszy, zakładających załączanie wyjścia Q1 po wciśnięciu wbudowanego przycisku i załączeniu odpowiedniej diody LED, było to szczególnie widoczne i wymagało wiedzy z zakresu programowania osoby generującej zapytania dla AI.

Podsumowanie

Przekaźnik Finder OPTA stanowi doskonałą platformę do realizacji zaawansowanych zadań w automatyce przemysłowej i systemach sterowania. Dzięki opcji rozbudowy za pomocą modułów rozszerzeń oraz potencjalnemu wykorzystaniu sztucznej inteligencji, może on być kluczowym elementem w nowoczesnych systemach przemysłowych. To rozwiązanie zapewnia nie tylko wydajność i niezawodność, ale także elastyczność i skalowalność. Sztuczna inteligencja obecnie jest w stanie znacząco przyspieszyć czas pisania programu, jednak robi jeszcze sporo błędów, które będzie w stanie zweryfikować osoba mająca wiedzę z zakresu programowania.

 

Finder Polska Sp. z o.o.
www.findernet.com/pl/polska