Szansa na zwiększenie wydajności produkcji energii

Naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu w Berkeley opracowali nową technologię przetwarzania energii cieplnej na energię elektryczną. Nowatorski pomysł polega na podgrzewaniu dwóch metalowych powierzchni, które umieszczone w bliskiej odległości od siebie wytwarzają napięcie elektryczne. W tym celu zastosowano złote nanocząstki, pomiędzy którymi przechwytywane są molekuły organiczne.

Metoda ta opiera się o znany już od 50 lat efekt Seebecka, ale wcześniej wydajność podobnych rozwiązań wynosiła jedynie do 7%, co oznaczało, że wyprodukowanie 1W energii elektrycznej wiązało się z emisją 13W energii cieplnej do atmosfery. Obecnie stosowane generatory, które opierają się na wykorzystaniu pary wodnej mają znacznie wyższą sprawność, która wynosi około 20-30%. Oznacza to, że w najlepszym wypadku, na każdy 1W energii elektrycznej do atmosfery przedostaje się 2W ciepła.

Najnowsze osiągnięcie daje nadzieję na znaczne poprawienie wyników uzyskiwanych przez generatory oparte o efekt Seebecka, a więc również na zwiększenie wydajności generatorów stosowanych w przemyśle.

Posłuchaj
00:00
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
ABB z nową ofertą usług
Aktualności
Nowoczesna sortownia DPD Polska zwiększy efektywność obsługi małych przesyłek
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów