Mach-Tool i nie tylko..., czyli Międzynarodowe Targi Poznańskie
| Gospodarka ArtykułyFot. 1: Obszerny Mach Tool usytuowany był w 6 pawilonach targowych, na powierzchni blisko 18 tys. m2. Warunki ekspozycji dla wystawców oraz widzów były znakomiteWspółczesne maszyny do obróbki mechanicznej są eleganckie i w niczym nie przypominają dawnych urządzeń warsztatowych. Obecnie są one mocno nasycone elektroniką i dzięki temu prezentują się bardzo efektownie, a do tego mają nadspodziewanie duże możliwości.
Powyższe fakty usprawiedliwiają nazwanie targowej wystawy urządzeń Salonem Obrabiarek i Narzędzi. Poznański salon maszyn, bardziej znany jako Mach-Tool, stanowił dominującą ekspozycję na dorocznych targach Innowacje-Technologie-Maszyny Polska, które odbyły się w dniach 11 do 14 czerwca 2007 roku. Mach-Tool zajmuje obecnie pozycję największych targów maszyn i narzędzi w Europie Środkowej. Nic więc dziwnego, że budził ogromne zainteresowanie widzów i wystawców. W tym roku w imprezie targowej uczestniczyło 700 wystawców i firm pochodzących z 24 krajów. Udział wystawców zagranicznych wynosił 47%.
Uczestnicy odwiedzonego przez redakcję APA Salonu Mach-Tool przedstawiali najnowsze produkty z zakresu obróbki skrawaniem i obróbki plastycznej oraz walcownictwa. Tematyka salonu obejmowała także warsztatowe środki miernicze, projektowanie i wykorzystanie technik CAD, CAM i CAE, maszyny i urządzenia montażowe, manipulatory i roboty przemysłowe oraz zespoły i elementy do przenoszenia napędu w maszynach. Nasze szczególne zainteresowanie budziła automatyka przemysłowa, maszyny do sterowania numerycznego, metody projektowania wspomagane komputerowo oraz zaawansowana aparatura kontrolno-pomiarowa. Wśród wielu eksponatów pochodzących z tego obszaru na wyróżnienie zasługują:- liniały magnetyczne oraz systemy cyfrowego odczytu firmy Sony prezentowane w stoisku firmy Micron,
- cyfrowe systemy odczytu położenia oraz inne produkty (liniały, enkodery) firmy RSF Elektronik,
- urządzenia wspólrzędnościowe i laserowe skanery 3D oferowane przez Faro Technologies Polska,
- pomiarowe maszyny współrzędnościowe firm Werth, Carl Zeiss oraz Lentz,
- konfokalny skaningowy mikroskop laserowy LEXT firmy Olympus,
- laserowy system pomiarowy LSP30-3D polskiej firmy Lasertex.
Podczas Mach-Tool szeroki zakres swych usług i bogactwo produktów przedstawił Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów - współorganizator znanych i cenionych targów Automaticon. PIAP szczyci się rozległą współpracą z przemysłem, ciekawymi opracowaniami i wdrożeniami. Jest integratorem instalacji wykorzystujących roboty znanych producentów, takich jak Toshiba, Kuka, ABB czy Fanuc Robotics.
Bardzo dużą aktywnością na Mach-Tool wykazywała się również firma Renishaw. Na obszernym stoisku prezentowano szeroki asortyment nowoczesnych produktów i podzespołów dla automatyki i pomiarów. Dobrze znana firma Evatronix z Bielska-Białej pokazała na targach swe drugie oblicze dostawcy ciekawych rozwiązań informatycznych przeznaczonych dla branży mechanicznej. Evatronix oferował oprogramowanie CAD/CAM wspomagające projektowanie i wytwarzanie dla obrabiarek sterowanych numerycznie.
To już jedenaste targi Mach-Tool w których uczestniczymy. Corocznie staramy się przedstawiać naszym klientom zajmujących się bardzo precyzyjną obróbką nasze nowości. W tym roku chcemy ich zainteresować nowymi urządzeniami do precyzyjnych pomiarów na maszynach wspólrzędnościowych, interfeometrem laserowym oraz nowa generacją sond pomiarowych – mówił Tomasz Rżysko z firmy Renishaw |
Targi Innowacje-Technologie–Maszyny Polska to także interesujące ekspozycje innych nowoczesnych technologii przemysłowych związanych np. z obróbką powierzchni (Surfex), technikami spawalniczymi (Welding) oraz metalurgią, hutnictwem i odlewnictwem (Metalforum). W tym samym czasie można było odwiedzić teraz bardzo skromne targi nowoczesnych technologii informatycznych Infosystem skłaniające do refleksji i wspomnień o ich jeszcze niedawnej wielkości i różnorodności tematyki. Tak było – szkoda.
Andrzej Tumański