Duże nakłady na środowisko

Na lata 2007-2013 Polska przeznaczyła ze środków Unii Europejskiej aż 12,5 mld euro na inwestycje związane z ochroną środowiska. W ramach tej kwoty znajdzie się głównie dofinansowanie budowy oczyszczalni ścieków i zakładów gospodarki odpadami. Ponadto tworzone mają być zakłady wykorzystujące odnawialne źródła energii. Wartość przeznaczonych środków jest kilkukrotnie większa niż te, jakie chciano wyłożyć na te cele w latach 2004-2006. Ponadto ułatwione ma być zarządzanie projektami związanymi z ochroną środowiska. Jak dotąd, wszelkie projekty tego typu oraz inwestycje transportowe, na które nakłady pochodziły z Funduszu Spójności nie mogły być realizowane bez uzyskania zatwierdzenia ze strony Komisji Europejskiej. Tymczasem w najbliższych latach konieczne będzie jedynie zgłaszanie projektów o najwyższej wartości, czyli tych, których koszt przekracza 25 mln euro lub też 50 mln euro dla projektów związanych z transportem. Decyzja o wprowadzeniu powyższych zmian wynika z wymagań Unii Europejskiej dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych oraz z dyrektyw – opakowaniowej i siedliskowej. Ponadto konieczna jest w Polsce dalsza redukcja emisji gazów cieplarnianych, by móc spełnić postanowienia protokołu z Kyoto, którego sygnatariuszem jest m.in. nasz kraj.

Posłuchaj
00:00
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Nowy rozdział w OMRON: specjalistyczny zespół od robotyki dla lepszej obsługi klientów
Aktualności
Bosch Rexroth patrzy w przyszłość z optymizmem po trudnym roku finansowym 2024
Aktualności
ABB planuje wydzielenie działu robotyki jako samodzielnej spółki
Roboty
Universal Robots i Mobile Industrial Robots zaprezentują nowe rozwiązania AI dla przemysłu podczas Automate 2025
Roboty
Locus Robotics przekracza 5 miliardów operacji picking – przełom w automatyzacji magazynów
Aktualności
VEGA po raz pierwszy na targach PLASTPOL

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów