Control-Tech - w świecie przemysłowej techniki pomiarowej

| Gospodarka Artykuły

Fot.1. Urządzenie pomiarowe firmy CogniTensWe wrześniu z pewnością warto jest odwiedzać Kielce. W tym roku w dniach 24-26 firma Targi Kielce tradycyjnie zorganizowała kilka połączonych imprez wystawienniczych – VII targi Nonfermet, XIV edycję Metal i III edycję targów Spawalnictwo. Między wymienionymi ekspozycjami umiejscowione były tereny VIII Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej – Control-Tech, które były celem naszej wizyty.

Control-Tech - w świecie przemysłowej techniki pomiarowej

Niewielkie, ale atrakcyjne

Fot.2. Ramię pomiarowe na stoisku Faro
Tegoroczne Control-Tech nie były dużymi targami, a przynajmniej nie tak dużymi, jak wydawać by się mogło na podstawie wcześniejszej lektury katalogu wystawców. W tym ostatnim wymienione było ponad 150 firm polskich i zagranicznych, lecz w istocie stoisk wystawienniczych było dużo mniej i gdyby podczas wizyty skupić się tylko na przechadzce po Control-Tech, wizyta na targach byłaby relatywnie niedługa. Niemniej jednak prawie każde ze stoisk zachęcało do bliższego zainteresowania się prezentowaną ofertą.

Propozycje wystawców będących na targach ukierunkowane były głównie na mniej lub bardziej precyzyjne pomiary długości, grubości, kąta i kształtu, na charakteryzację powierzchni materiałów i określanie ich parametrów. Oferowano tradycyjne, mechaniczne przyrządy pomiarowe oraz nowoczesne przyrządy optyczne, pneumatyczne i elektroniczne. Na targach prezentowano zarówno proste liniały, jak i wysoce zautomatyzowane współrzędnościowe maszyny pomiarowe. Podobnie różnorodna oferta dotyczyła optycznych urządzeń do pomiarów i charakteryzacji materiałów – wystawiano lupy, proste mikroskopy metalograficzne, ale też naszpikowane zaawansowaną elektroniką mikroskopy elektronowe. Bogactwo i różnorodność sprzętu pomiarowego zgromadzonego na niewielkiej powierzchni czyniły te targi bardzo atrakcyjnymi.

Kogo można spotkać na targach

Fot.3. Nagrodzona złotym medalem targów DuraMax firmy Carl Zeiss
Wśród oferty prezentowanej na Control-Tech wyróżnić można było kilka szczególnie mocno obsadzonych produktami obszarów, do których należały czujniki temperatury (Alf-Sensor, Ampero, Limatherm, Termoprecyzja), czujniki piezoelektryczne (EC Test Systems), mikroskopy (Ecotone, Olympus), maszyny do pomiarów współrzędnościowych i charakteryzacji 3D (Carl Zeiss, Faktor, Faro, ITA, Hexagon, Mitutoyo, Prima, Smarttech), urządzenia do pomiarów w podczerwieni i systemy wizyjne (Elautec, Flir, IrTech, Testo) oraz mierniki i przyrządy do charakteryzacji materiałowej (m.in. Mahr, Karcz, Taylor Hobson, Zwick).
Osoba bywająca regularnie na targach za każdym razem odkrywać może nowe oblicza metrologii. W ubiegłym roku osobiście zafascynowała mnie współrzędnościowa technika pomiarowa 3D. A w tym roku? Dla mnie przebojowy okazał się być Olympus i jego OmniScan – ultradźwiękowy tester jakości detali maszyn w miejscach niedostępnych dla inspekcji innymi metodami kontroli, oraz Mitutoyo, który prezentował urządzenie pomiarowe Quick Vision. To ostatnie pozwala na realizację zaawansowanych zadań pomiarowych opartych na obróbce obrazu dzięki czterokolorowemu pierścieniowemu i osiowemu oświetleniu LED. Z kolei jurorzy konkursów targowych wyróżnili konturograf MarSur XC20 (Mahr), defektoskop ultradźwiękowy Phasor (Testing), ekstensometr laserowy MIDI 10-20 (Messphysik Materials Testing) i czujnik ultradźwiękowy Senix (Elautec). Złote medale Targów Kielce otrzymali Carl Zeiss za maszynę pomiarową DuraMax, Prima Polska za wieloczujnikową maszynę współrzędnościową Video Check oraz brytyjski Instron za elektrodynamiczną maszynę do badań materiałów ElektroPuls.

Andrzej Tumański

Źródło wykorzystanych zdjęć - Targi Kielce.