Wojciech Rachwalski Field Engineer National Instruments - Jaki był cel zorganizowania warsztatów CompactRio Hands-On?
Głównym celem było zaprezentowanie platformy CompactRIO. Kontroler ten cechuje się duża elastycznością – daje on możliwość bezpośredniego podłączenia czujników drgań, mikrofonów, termoelementów, mostków tensometrycznych i innych elementów, oraz dużą szybkością działania – pętle sterowania z algorytmem PID pracować mogą z częstotliwościami nawet do 150kHz. Dodatkowo CompactRIO charakteryzuje duża odporność środowiskowa, w tym wytrzymałość na udary do 50G i możliwość pracy w zakresie temperatur od -40 do +70°C, oraz niesamowita dokładność, gdyż wykorzystano w nim przetworniki 24-bitowe. Swoją wydajność urządzenie zawdzięcza jednostce obliczeniowej z systemem czasu rzeczywistego, programowalnym układom FPGA i budowie modułowej. - Czy mógłby Pan wskazać kilka wdrożeń z CompactRIO?
Kontroler użyty został np. do implementacji sterowania koparką podwodną, do stworzenia systemu monitorującego stan struktury budynku stadionu olimpijskiego w Pekinie, sterowania bezzałogowym helikopterem, monitoringu elektrowni wiatrowych, do wytrzymałych przenośnych urządzeń badających np. stan układów zawieszenia w prototypach samochodów i w wielu innych aplikacjach. - Czy zorganizowaliście cały cykl warsztatów? Z jakich branż wywodzą się uczestniczące w nich osoby?
Cykl spotkań trwał 2 tygodnie – w tym czasie odwiedziliśmy Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, Warszawę, Gdańsk i Toruń. Zainteresowaniem warsztatami było na tyle duże, że w niektórych miastach musieliśmy organizować nadprogramowe sesje, gdyż na zaplanowanych spotkaniach zabrakło miejsc dla wszystkich chętnych. W samej Warszawie spędziliśmy 2 dni.
Mieliśmy okazję spotkać osoby ze środowisk naukowych, edukacyjnych, ale też przedstawicieli firm produkcyjnych, przemysłu motoryzacyjnego, elektroniki użytkowej, urządzeń medycznych, czy wojska. - Czego można się nauczyć w trakcie warsztatów?
Na początku spotkania prezentujemy środowisko Labview, później funkcjonalność oprogramowania sterowników czasu rzeczywistego oraz przedstawiamy możliwości programowalnych układów FPGA, które także znajdują się w platformie CompactRIO. Uczestnicy mieli okazję stworzyć aplikację monitorującą drgania silnika elektrycznego. - Jakie są główne cechy Labview?
Jest to w pełni graficzne środowisko programistyczne. Bardzo łatwo możemy w nim stworzyć dowolny interfejs użytkownika, a przy tym graficzne podejście do oprogramowania znacznie ułatwia i przyśpiesza pracę programisty, dzięki czemu analogiczny program napiszemy zdecydowanie szybciej w Labview niż w tekstowym języku programowania.
Bardzo bogate biblioteki m.in. obróbki sygnałów, implementacji sterowania, wizji, modelowania, obsługi kart oraz modułów pomiarowych i interfejsów komunikacyjnych sprawia, że jest to środowisko dedykowane dla inżynierów. Labview jest też środowiskiem otwartym – jesteśmy w stanie dołączyć lub wygenerować kod napisany w C, połączyć się z innymi sterownikami przez OPC, wykorzystać technologię .NET, czy ActiveX.
Zdecydowaną zaletą środowiska jest też jego przenośność – w Labview możemy napisać program na komputer klasy PC, komputer przemysłowy, sterowniki PAC, układy FPGA, palmtopy, ekrany dotykowe czy dowolny 32-bitowy procesor. |