MES i MOM pomagają uzyskiwać przewagę konkurencyjną

Aktualna sytuacja gospodarcza wpływa nie tylko na decyzje zakupowe firm w zakresie systemów automatyki, ale także na zmiany w zarządzaniu produkcją. Istotną rolę pełnią tutaj rozwiązania informatyczne wspomagające zarządzenie, takie jak systemy MES (Manufacturing Execution Systems) oraz MOM (Manufacturing Operations Management).

Posłuchaj
00:00

Z przygotowanego przez Aberdeen Group raportu „A platform approach to manufacturing operations management ” wynika, że celem inwestycji blisko połowy firmy produkcyjnych w systemy MES/MOM jest właśnie uzyskanie tytułowej przewagi konkurencyjnej. Wśród innych powodów (patrz wykres) respondenci wskazali m.in. na chęć zredukowania kosztów produkcji (37%) oraz utrzymania odpowiedniej kontroli jakości (24%). Cytowane badanie zawiera również inne interesujące dane.

Podglądem przebiegu realizacji zamówienia w czasie rzeczywistym dysponuje 64% tzw. firm „najlepszych w klasie”, 45% z tzw. grupy „przeciętnych” i 9% w grupie tzw. „najsłabszych”. Podział ponad 150 ankietowanych przedsiębiorstw przeprowadzono na podstawie jakości i terminowości dostarczania produktów oraz czasu reakcji na błędy w realizacji dostaw. Podobne proporcje do wymienionych wykazało badanie szybkości podejmowania decyzji w momencie wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń, np. awarii maszyny lub wykrycia błędów w trakcie realizacji zlecenia.

Jeżeli natomiast chodzi o podgląd procesów produkcyjnych w czasie rzeczywistym, taką możliwością dysponuje aż 73% producentów „najlepszych w klasie” oraz 49% i 35% odpowiednio w pozostałych dwóch grupach. Badania ujawniły też spore problemy jakie sprawia w dwóch ostatnich grupach monitorowanie i zarządzanie w czasie rzeczywistym zamówieniami surowców czy półfabrykatów. Procesy zachodzące między poddostawcami a producentami śledzi na bieżąco jedynie 3% z grupy „najsłabszych”, 32% firm „przeciętnych” oraz 68% „liderów”.

Różnice te odzwierciedlają stopień wykorzystania systemów klasy MES/MOM. Okazało się, że w pierwszej grupie systemy te wykorzystuje 58% respondentów. Wśród „przeciętnych” i „najsłabszych” z oprogramowania MES korzysta odpowiednio 26% i 25% ankietowanych.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Rynek pomp kriogenicznych
Bezpieczeństwo
Nowy raport Delinea: cyberataki wspierane przez AI będą coraz trudniejsze do wykrycia
Przemysł 4.0
CtrlX AUTOMATION – nowa era automatyzacji przemysłu
Obudowy, złącza, komponenty
Rynek korytek kablowych - 13 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Festo świętuje 100-lecie i prezentuje „Niesamowitą Maszynę”
Aktualności
Wchodzi SOLIDWORKS CPQ - rozwiązanie biznesowe oparte na AI, zapewniające szybką i dokładną konfigurację produktów, wycenę i ofertowanie
Powiązane treści
MES, czyli jak wskoczyć na wyższy poziom

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów