Wiedza o gazach spawalniczych wśród inżynierów pozostawia wiele do życzenia

Badanie ankietowe przeprowadzone przez firmę Air Products, największego dostawcę gazów technicznych w Polsce, dotyczące wiedzy na temat gazów spawalniczych oraz ich zastosowania wykazało, że 53% spawaczy jest zdania, że podczas kursów dla spawaczy za mało wagi przykłada się do sposobów wykorzystywania gazów spawalniczych. Spawacze zauważają, że najbardziej interesują ich właściwości gazów, konkretne mieszanki gazowe, ich zastosowania oraz nowe technologie.

Posłuchaj
00:00

Badanie przeprowadzono na grupie 70 spawaczy podczas targów Techni-Show, które odbyły się w dniach 13-16 marca br. w Utrechcie w Holandii. Celem przeprowadzonego przez Air Products badania było zorientowanie się w ogólnym poziomie wiedzy o gazach stosowanych w procesach spawania wśród przedstawicieli przemysłu maszynowego. Wykazało ono, że argon, tlen i acetylen, to najczęściej stosowane gazy techniczne - odpowiednio w 97%, 64% i 59% zastosowań.

Gazy takie jak azot, dwutlenek węgla, hel i wodór używane są przez odpowiednio 25%, 22%, 13% i 9% spawaczy, jednak wiedza na temat ich przydatności jest wciąż mało powszechna. Co więcej, połowa spawaczy stwierdziła, że nie jest na bieżąco z informacjami na temat wpływu gazów osłonowych na jakoś spawanych konstrukcji.

Wybór gazu spawalniczego ma znaczący wpływ na jakość i wydajność procesu spawania. Zastosowanie niewłaściwej mieszanki może skutkować porowatą spoiną, pęknięciami lub niewłaściwym licem spoiny. Niezbędne w takiej sytuacji prace naprawcze kosztują pięć razy drożej, niż gdyby spoina została wykonana poprawnie. Gazy mają także wpływ na cechy łuku spawalniczego, sposób transferu metalu, głębokość wtopienia spoiny i właściwości mechaniczne spawanego metalu.

Firma Air Products od wielu lat obserwuje, że poziom wiedzy na temat gazów spawalniczych i ich zastosowania rośnie, lecz nadal pozostawia wiele do życzenia.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Silniki i napędy
Globalny rynek silników elektrycznych
PLC, HMI, Oprogramowanie
Rynek oprogramowania MRO w lotnictwie
Aktualności
ABB z nową ofertą usług
Aktualności
Nowoczesna sortownia DPD Polska zwiększy efektywność obsługi małych przesyłek
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
Powiązane treści
Europejski rynek aluminiowych drutów spawalniczych
Energoinstal uzyskał europejski patent
Zrobotyzowane spawanie tworzyw sztucznych
Smart Automation oraz Intertool/Schweissen - czyli wiedeński dwupak targowy dla automatyków
Odbyła się III konferencja "Inżynier XXI wieku"
Tankowanie wodoru w zaledwie kilka minut dzięki rozwiązaniom Air Products
Air Products urchomił dla ExxonMobil instalację do produkcji wodoru
Nowy kontrakt AirProducts
Technologia AirProducts będzie testowana w Niemczech
AirProducts podpisał kontrakt w Rosji

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów