Smart Automation oraz Intertool/Schweissen - czyli wiedeński dwupak targowy dla automatyków

| Gospodarka Artykuły

Austria rzadko pojawia się na mapie targowej w naszej branży, co prawdopodobnie wynika z sąsiedztwa Niemiec, gdzie odbywa się większość dużych imprez wystawienniczych związanych z automatyką przemysłową. Niemniej jednak warto się tam wybrać nie tylko ze względu na góry i zabytki tamtejszych miast - w Wiedniu co dwa lata odbywają się targi Smart Automation Austria oraz Intertool/Schweissen. Są one wielkościowo podobne do rodzimego Automaticonu i stanowią interesujące miejsce dla producentów maszyn oraz ich użytkowników, szczególnie z sektora obróbki metali.

Smart Automation oraz Intertool/Schweissen - czyli wiedeński dwupak targowy dla automatyków

Historia tytułowych targów sięga wielu lat wstecz, a one same przechodziły w tym czasie wiele zmian. Kluczową było stworzenie w 2006 roku imprezy Vienna-Tec, która powstała z połączenia kilku wystaw z zakresu automatyki, elektroniki przemysłowej, dystrybucji energii, pomiarów i spawalnictwa oraz inżynierii produkcji. Ich organizator, którym jest Reed Exhibitions Messe Wien, w zeszłym roku zdecydował się zmienić formułę spotkania, tworząc ostatecznie dwie równoległe imprezy - Smart Automation Austria oraz Intertool/Schweissen. Odbyło się to, jak twierdzą sami uczestnicy, na ich życzenie, dzięki czemu jadąc do Wiednia możemy obecnie za jednym razem odwiedzić dwie, ściśle profilowane wystawy. Zostały one jednocześnie przeniesione z jesieni na wiosnę, co pozwala uczestnikom prezentować nowości mające premiery podczas wcześniejszych targów Hannover Messe oraz SPS IPC Drives.

Intertool/Schweissen zachwyca

Zacznijmy od targów Intertool/Schweissen, gdyż jest to jedyna austriacka impreza targowa poświęcona technice produkcyjnej w sektorze obróbki metali oraz spawaniu. O ile bywamy na wielu targach w kraju i zagranicą, o tyle wizyta na tych w Wiedniu zrobiła na nas zdecydowanie pozytywne wrażenie z powodu bardzo dużego nagromadzenia obrabiarek numerycznych, które w dodatku prawie wszystkie pokazywane były podczas pracy. Skutkiem tego na większości stoisk było głośno, a w powietrzu unosił się zapach chłodziwa. Możliwość obserwacji toczonych i skrawanych elementów sprawiała zaś, że wokół maszyn zbierały się spore tłumy gości targowych.

Goście odwiedzić mogli ponad 250 dostawców, w tym takie znane w branży firmy jak DMG MORI, Hurco, Doosan, Trumpf, Metzler czy Schirnhofer. Wystawa gościła też wielu producentów narzędzi i instrumentów pomiarowych, w tym dużych maszyn współrzędnościowych - przykładowo Hexagon Metrology oraz Zoller. Oglądać też można było dostawców komponentów i osprzętu do maszyn, materiałów eksploatacyjnych i innych produktów pojawiających się w całym łańcuchu produkcyjnym w branży metalowej. Doskonałym uzupełnieniem była tutaj też oferta z zakresu spawalnictwa (targi Schweissen), gdzie prezentowane były zarówno agregaty i narzędzia do spawania ręcznego, systemy zrobotyzowane, jak też odzież ochronna, a nawet produkty związane z zapewnianiem odpowiednich warunków pracy i czystości - np. odkurzacze przemysłowe.

Intertool/Schweissen, czyli (prawie) wszystko z zakresu obróbki metali i pomiarów

Drugie oblicze wystawy

Smart Automation Austria, które zajmowały jedną z trzech wykorzystywanych hal centrum wystawienniczego Messe Vien, są pod względem tematycznym targami interesującymi, aczkolwiek jej wystawcy mieli powody do narzekania na frekwencję odwiedzających. Była ona zdecydowanie mniejsza, niż na sąsiadującej imprezie i nawet najlepszych godzinach targowych alejki były względnie spokojne. Na ten fakt zwrócili uwagę również przedstawiciele Transfer Multisort Elektronik - polskiego dystrybutora elementów elektronicznych. - Wprawdzie ruch na targach był raczej słaby, aczkolwiek traktujemy obecność na tej wystawie jako element ich długoterminowego rozwoju i promocji w regionie - przyznali w rozmowie z nami. TME było jedyną firmą z Polski wystawiającą się w Wiedniu.

Omawiane targi przypominały tematycznie rodzimy Automaticon i odwiedzić na nich można było stoiska bardzo wielu firm obecnych również w Polsce. Wśród około 200 wystawiających się byli m.in. producenci automatyki (np. Siemens, Pilz, Schneider Electric, B&R, Beckhoff Automation), dostawcy urządzeń elektrotechnicznych i komunikacyjnych (WAGO, Rittal, Weidmüller, Phoenix Contact, HARTING), robotów (Fanuc, Kuka, Staubli), czujników (Balluff, Turck) oraz szereg innych producentów oferujących od napędów do obudów i od techniki pomiarowej do oprogramowania przemysłowego.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji było dobrze znane w branży hasło "Przemysł 4.0" i wiele firm demonstrowało raczej kompletne systemy oraz ofertę rozwiązań, niż pojedyncze produkty. Warto tutaj wspomnieć o programie dodatkowym. Podczas targów odbywał się Wiener Produktionstechnik Kongress oraz miało miejsce Austrian 3D Printing Forum - konferencja poświęcona produkcji addytywnej i drukowaniu przestrzennemu.

Przedstawiciele TME - jedynego polskiego wystawcy na targach Smart Automation Austria

Targi to również typowa automatyka przemysłowa - na zdjęciu stoisko austriackiego B&R

Czy warto?

Targi odbywają się co dwa lata i z pewnością są to imprezy, na które warto się wybrać. Szczególnie zainteresowane będą nimi osoby z południowej i zachodniej części Polski, gdyż do Wiednia jest stamtąd stosunkowo niedaleko. Wprawdzie wystawy są średniej wielkości - porównując je choćby z imprezami u naszych zachodnich sąsiadów, jednak zapewniają możliwość odwiedzenia wielu ciekawych stoisk, co dotyczy szczególnie dostawców obrabiarek. Stąd też polecić je można producentom z branży metalowej, motoryzacyjnej, lotniczej i przemysłu ciężkiego, a także firmom z sektora mechatronicznego. Jednocześnie "obudowanie" tematyki wytwarzania zagadnieniami pomiarowymi, związanymi z automatyką oraz elektrotechniką daje możliwość dokonania kompleksowego przeglądu oferty dostawców i obejrzenia w jednym miejscu sporej liczby nowości technologicznych.

Z powyższych możliwości skorzystało w tym roku około 230 tys. osób odwiedzających wystawę, w tym w zdecydowanej większości będących profesjonalistami związanymi z branżą. Kolejne targi odbędą się w 2016 roku, aczkolwiek za rok można wybrać się na siostrzaną do nich imprezę, która odbywa się w maju w austriackim Linz.

Galeria

Zbigniew Piątek

Zobacz również