Rynek systemów HEM rozkręca się

Idea inteligentnych sieci elektroenergetycznych jest wdrażana coraz powszechniej, głównie poprzez rozwój odpowiedniej infrastruktury pomiarowej. Niestety mniejszym zainteresowaniem cieszyły się dotychczas wcześniej szeroko reklamowane systemy zarządzania energią w gospodarstwach domowych (home energy management, HEM).

Posłuchaj
00:00

Ich przykładem są m.in. systemy monitorowania zużycia energii domowych odbiorników i sterowania nimi, na przykład ich wyłączania po przekroczeniu określonego limitu poboru mocy. Dopiero od niedawna tendencja ta uległa odwróceniu. Również w najbliższej przyszłości prognozowany jest szybki rozwój rynku HEM.

 

Według Pike Research liczba sprzedanych systemów tego typu w latach 2011 - 2020 wzrośnie z 0,25 mln sztuk do prawie 5 mln sztuk, średnio o prawie 40% rocznie. W rezultacie wartość tego rynku zwiększy się w tym okresie z 93 mln dol. do ponad 2 mld dol..

Przyczynią się do tego przede wszystkim działania rządowe oraz coraz większa świadomość użytkowników w zakresie możliwości zmniejszenia wydatków przez ograniczenie zużycia energii. Istotna też będzie rosnąca popularność postaw proekologicznych oraz nowe trendy w zakresie konstrukcji i wyposażenia budynków mieszkalnych.

JM

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Universal Robots i Mobile Industrial Robots zaprezentują nowe rozwiązania AI dla przemysłu podczas Automate 2025
Roboty
Locus Robotics przekracza 5 miliardów operacji picking – przełom w automatyzacji magazynów
Aktualności
VEGA po raz pierwszy na targach PLASTPOL
Bezpieczeństwo
ctrlX OS firmy Bosch Rexroth: gotowy na ustawę o odporności cybernetycznej
Silniki i napędy
Jak firma rodzinna stała się globalną - 60 lat NORD Drivesystems
Aktualności
Drony w rolnictwie
Powiązane treści
Inteligentne zarządzanie energią
Inteligentne sieci energetyczne - zdalne sterowanie i nowe standardy
Nowoczesne budynki inteligentne – rozwiązania Wieland Electric

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów