Największy udziałowiec Zelmera - fundusz private equity Enterprise Investors - posiadał 48% akcji. Już w grudniu 2012 r. odpowiedział na wezwanie niemieckiego producenta ws. zapisów na akcje i ogłosił, że sprzeda cały swój pakiet. Koncern BSH będzie teraz dążył do przeprowadzenia przymusowego wykupu 2 % akcji będących w posiadaniu akcjonariuszy mniejszościowych i wycofania Zelmera z obrotu giełdowego. Dotychczas na akcje polskiego producenta wydał 594 mln zł.
Po wejściu do Grupy BSH Zelmer będzie nadal produkował pod własną marką. Lokalizacja zakładów Zelmera na południu Polski ma duże znaczenie dla budowy centrów logistycznych BSH w Centralnej i Wschodniej Europie. Zmiana właściciela nie będzie miała wpływu na bieżącą działalność i plany dotyczące zakładów BSH w Łodzi i pozostałych miejscach, gdzie obecnie pracują fabryki koncernu.
- BSH postrzega rynek drobnego AGD jako potencjalne źródło dalszego dynamicznego wzrostu, co czyni go kluczowym dla nas obszarem. Dzięki wysokiej rozpoznawalności marki Zelmer w jej segmencie rynkowym, Dział Drobnego AGD BSH ma teraz szansę rozwijać się jeszcze szybciej - mówił Ralf Fuchs, dyrektor wykonawczy obszaru drobnego AGD w BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH.
Zelmer jest liderem na rynku AGD w Polsce z 22% udziałem. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej ma 7% rynku. Produkty firmy dostępne są w 13 krajach. W 2012 r. Zelmer zanotował sprzedaż w wysokości 737 mln zł.
źródło: wyborcza.biz, ekonomia24.pl