Bosch przedstawia wyniki finansowe i strategię przyszłego rozwoju

| Gospodarka Artykuły

Zeszły rok Grupa Bosch zamknęła w Polsce z dwucyfrowym wzrostem sprzedaży, dostarczyła systemy na stadiony piłkarskie na EURO 2012, rozwinęła działalność działu zajmującego się produkcją części samochodowych - poinformowali jej przedstawiciele na corocznej konferencji prasowej. Spotkanie odbyło się w 17 maja i było okazją zarówno do poznania działalności firmy w ostatnich kilkunastu miesiącach, jak też strategii jej przyszłego rozwoju.

Bosch przedstawia wyniki finansowe i strategię przyszłego rozwoju

W zeszłym roku firma obchodziła dwie rocznice - 125-lecie jej powstania i 150. rocznicę urodzin Roberta Boscha, a wyniki finansowe przez nią osiągnięte były, zdaniem przedstawicieli, stosownym uczczeniem tych wydarzeń. Bosch odnotował wzrost wyższy od oczekiwanego - wyniósł on 9%, a obroty firmy - 51,5 mld euro.

Zysk przed opodatkowaniem osiągnął poziom 2,6 mld euro, a sama firma umocniła pozycję rynkową wszystkich trzech działów przedsiębiorstwa. Największy udział miał przy tym ten związany z motoryzacją (obroty w wysokości 30,4 mld euro), natomiast największy wzrost obrotów odnotował dział przemysłowy - o 21% do 8 mld euro. Po raz pierwszy w historii globalna liczba pracowników koncernu przekroczyła również 300 tys. osób.

Franz Fehrenbach, prezes zarządu Robert Bosch GmbH, w fabryce układów hamulcowych firmy Bosch we Wrocławiu

Europa ważnym obszarem działalności firmy

Największy, bo prawie 60-procentowy udział w globalnych obrotach Boscha miał biznes w Europie. Sprzedaż na naszym kontynencie wyniosła w 2011 roku 30,4 mld euro, a firma zainwestowała tu około 2,1 mld euro. Ważnym dla Boscha obszarem działalności inwestycyjnej jest Europa Wschodnia. W Rumunii trwa budowa fabryki w miejscowości Blaj, natomiast na Węgrzech Bosch zwiększył zatrudnienie w dziale R&D o 700 pracowników. W Serbii natomiast w przyszłym roku zostanie uruchomiona produkcja wycieraczek samochodowych.

W Polsce Grupa Bosch reprezentowana jest przez 5 spółek, które w 2011 roku zrealizowały łączny obrót w wysokości 813 mln euro, przekraczając tym samym o 13,5% poziom z roku poprzedniego. Dobrze zaczął się również rok bieżący - pierwszy kwartał był okresem kontynuacji dwucyfrowego wzrostu obrotów i taka dynamika, zdaniem przedstawicieli firmy, powinna utrzymać się do końca pierwszej połowy roku.

Największy, 26-procentowy wzrost obrotów odnotował w zeszłym roku w Polsce dział techniki przemysłowej, obroty działu motoryzacyjnego wzrosły o 14% , natomiast działu dóbr użytkowych i technicznego wyposażenia budynków - o 9% w stosunku do roku poprzedniego. Obecnie Grupa zatrudnia w kraju blisko 2400 pracowników, czyli prawie o 200 więcej niż w roku poprzednim.

Włodzimierz Bramowicz, prezes zarządu Bosch Rexroth w Polsce

Istotne wydarzenia w Polsce

Zeszły rok w Grupie Bosch w Polsce upłynął pod znakiem kontynuacji projektów i inwestycji rozpoczętych w latach poprzednich, w tym dalszej rozbudowy centrum kompetencyjnego IT w Warszawie oraz uruchamiania produkcji nowych komponentów w fabryce układów hamulcowych we Wrocławiu. W 2011 roku nakłady na inwestycje w środki trwałe w spółkach Grupy w Polsce wyniosły w sumie 23 mln euro.

Kontynuowany był również projekt "Bosch dla Budownictwa", który obejmuje zapewnianie kompleksowej oferty produktów dla branży budowlanej - od elektronarzędzi, poprzez systemy zabezpieczeń, urządzenia grzewcze i sprzęt AGD, aż po systemy pneumatyczno-hydrauliczne.

Dział Security Systems uczestniczył w realizacji dużych projektów inwestycyjnych związanych z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 i z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. W systemy bezpieczeństwa Bosch zostały wyposażone m.in. stadiony w Gdańsku (dźwiękowy system ostrzegawczy DSO i system telewizji dozorowanej CCTV IP) oraz Stadion Narodowy w Warszawie (m.in. DSO i system sygnalizacji PPOŻ). Natomiast podczas wydarzeń związanych z polską prezydencją w Radzie UE stosowano techniki symultanicznego tłumaczenia i cyfrową sieć kongresową firmy Bosch.

Rozruszniki do samochodów wytwarzane w fabryce Boscha w Hildesheim

Dział Części Samochodowych zakończył w 2011 roku realizację unijnego projektu szkoleń dla sieci warsztatów serwisowych - przeszkolono ponad 2000 osób w całej Polsce. Natomiast dział Techniki Grzewczej rozwinął ofertę ekologicznych urządzeń grzewczych, które oprócz nowoczesnych rozwiązań kondensacyjnych obejmują urządzenia zasilane energią słoneczną i geotermalną.

Bosch realizuje również inne projekty, w tym program edukacyjny dla gimnazjalistów pod nazwą Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha. Jego celem jest popularyzacja kierunków technicznych jako dalszej ścieżki kształcenia młodzieży oraz rozwijanie kreatywności uczniów.

Bosch Rexroth

"Innowacyjna i kompleksowa oferta, uzupełniona fachowym doradztwem oraz sprzyjający klimat inwestycyjny stanowią główne źródła sukcesu firmy Bosch w Polsce w 2011 roku" - powiedziała podczas konferencji prasowej Krystyna Boczkowska, prezes zarządu Robert Bosch sp. z o.o.

Automatykom szczególnie dobrze powinna być znana należąca do Grupy spółka Bosch Rexroth. Obecny na konferencji dr Włodzimierz Bramowicz, prezes jej zarządu, omówił wyniki działalności firmy w Polsce i w innych krajach na świecie. Spółka Bosch Rexroth AG osiągnęła w 2011 roku obroty na poziomie 6,4 mld euro, co odpowiada wzrostowi o ponad 27% w stosunku do 2010 roku i stanowi najwyższą wartość obrotów w historii przedsiębiorstwa.

Liczba otrzymywanych na koniec zamówień roku sięgnęła 7,2 mld euro, a rozwój biznesu pozwolił na wzrost zatrudnienia w firmie o niemal 3500 osób, dzięki czemu liczba pracowników na koniec roku wyniosła ponad 38 tys. osób.

W osiągnięciu dobrych wyników udział miały wszystkie sektory przedsiębiorstwa, przy czym największy należał do działu rozwiązań mobilnych, który umocnił swoją pozycję lidera na rynku światowym. Z kolei sektor rozwiązań przemysłowych skorzystał na rozwoju branży budowy maszyn i urządzeń, natomiast dział zajmujący się wykorzystaniem źródeł energii odnawialnej rozszerzył działalność o usługi - m.in. zdalną kontrolę nad eksploatacją instalacji.

Rynek w Polsce, pomimo stabilnego wzrostu PKB i rozwojowi produkcji przemysłowej, odmiennie od naszych zachodnich i południowych sąsiadów cechował się nieznacznym spadkiem wartości w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dlatego też poziom sprzedaży w wysokości 126 mln złotych odnotowany przez Bosch Rexroth sp. z o.o. w 2011 roku firma zawdzięcza, zdaniem jej przedstawicieli, przede wszystkim konsekwencji w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań napędowych i sterowania oraz skoncentrowaniu się na stabilnie rozwijających się branżach.

Około 17-procentowy wzrost obrotów spółki w porównaniu z 2010 rokiem to efekt projektów m.in. w branży maszyn górniczych, energetyce, przemyśle transportowym oraz w zakresie realizowanych w Polsce inwestycji infrastrukturalnych. Firma Bosch Rexroth zatrudnia w kraju 136 osób, działa poprzez 7 biur regionalnych i obsługuje blisko 3 tys. klientów. Ma ona także specjalistyczne centra kompetencyjne w Gdańsku, Warszawie oraz Czeladzi.

Rozwój działalności R&D strategią na przyszłość

Przedstawiciele Grupy Bosch spodziewają się w tym roku globalnie wzrostu obrotów firmy na poziomie 3-5%, którym powinna towarzyszyć poprawa osiągniętych zysków. Grupa chce kontynuować inwestycje w środki trwałe na poziomie ponad 3 mld euro i zwiększyć - prawdopodobnie do 4,6 mld euro - wydatki na działalność badawczo-rozwojową.

Te ostatnie wyniosą o 400 mln euro więcej niż rok wcześniej, przy czym Bosch chce inwestować w szczególności w obszar tworzenia oprogramowania - m.in. związany z technologią Web 3.0. W tym celu firma rozwija własny dział programowania i systemów, w którym do 2015 roku zatrudnienie wzrośnie do tysiąca pracowników. Z kolei w całej Grupie w 2012 roku pracować powinno w sumie 315 tys. osób.

Katarzyna Gugała, Zbigniew Piątek