Farma wiatrowa RWE w Nowym Stawie została przyłączona do sieci

RWE Renewables ukończyło pierwszy etap budowy farmy wiatrowej w Nowym Stawie o łącznej mocy zainstalowanej 39 MW. Zlokalizowana na Żuławach Wiślanych inwestycja została zrealizowana w  czasie 10 miesięcy, 2 miesiące wcześniej niż zakładany termin oddania. W sierpniu 2013 r. planowane jest zakończenie kolejnego etapu rozwoju farmy i zwiększenia jej mocy do 45 MW. W efekcie, łączna moc zainstalowana RWE Renewables w energetyce wiatrowej w Polsce wzrośnie do 197 MW. Budżet inwestycji w Nowym Stawie przekroczył 70 mln euro.

Posłuchaj
00:00

Na park wiatrowy w Nowym Stawie składa się obecnie 19 turbin wiatrowych REpower MM92. Każda z nich ma moc 2,05 MW. Wysokość masztów wynosi 100 m, a średnica wirnika 92,5 m. Rocznie turbiny są w stanie wyprodukować ponad 100 tys. MWh energii elektrycznej. To wystarczająca ilość do zasilania ponad 50 tys. polskich gospodarstw domowych. W sierpniu br. do użytku zostaną kolejne 3 turbiny.

- Polska jest strategicznym rynkiem dla RWE. Dotychczasowe nakłady spółki, tylko na energetykę wiatrową, przekroczyły już 1,4 mld złotych. Do 2015 r., RWE planuje zainwestować w ten obszar dalsze 600 mln złotych i osiągnąć 300 MW łącznej mocy zainstalowanej. Jednak utrzymanie dynamiki rozwoju wymaga kompleksowych ram prawnych i przejrzystych zasad prowadzenia biznesu. Mamy nadzieję, że nowa ustawa o OZE wkrótce zostanie wprowadzona, co pozwoli nam realizować nasze plany i przyniesie korzyści dla całego sektora energetycznego - mówił Filip Thon, prezes RWE Polska, członek zarządu RWE East.

źródło: RWE

Powiązane treści
Kolejna farma wiatrowa RWE
RWE uruchomiła farmę wiatrową w Opalenicy
RWE buduje kolejną instalację wiatrową
10 mln euro dla farmy wiatrowej w Gorlicach
RWE przejęło farmę wiatrową w Taciewie
RWE uruchomiło farmę wiatrową w Krzęcinie
Nowa farma wiatrowa RWE
RWE uruchomiło farmy wiatrowe w Pieckach i Tychowie
RWE inwestuje w farmy wiatrowe w Polsce
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Przemysł 4.0
Yale Lift Truck wprowadza telemetrię jako standard w wózkach widłowych – większa kontrola, mniej przestojów
Pomiary
Smart-VS EVO - przełamuje zasady systemów wizyjnych dzięki sztucznej inteligencji
Przemysł 4.0
Powstają nowe ciemne fabryki
Bezpieczeństwo
Bezpieczny system – bezpieczne maszyny – bezpieczni ludzie
Przemysł 4.0
Rewolucja w zarządzaniu odpadami jądrowymi: Wielka Brytania inwestuje 9,5 mln funtów w autonomiczne roboty sortujące
Roboty
4NE1 i MiPA – NEURA Robotics wprowadza roboty kognitywne do przemysłu i domu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów