Ruszyła budowa centrum badawczego Polskiej Akademii Nauk
| Gospodarka ArtykułyCentrum Badawcze PAN "Konwersja Energii i Źródła Odnawialne", którego budowę rozpoczęto w Jabłonnie k. Warszawy 16 grudnia, jest jedną z największych inwestycji realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2001-2013. Całkowita wartość projektu wyniesie blisko 90 mln zł. Ponad 75,8 mln stanowić będą środki unijne. Centrum zostanie oddane do użytku w grudniu 2014 r. Uruchamianie laboratoriów, ich testowanie i wyposażanie zakończy się w pierwszym kwartale roku 2015.
Centrum badawcze skupi naukowców z czterech instytutów PAN, dwóch politechnik - w Warszawie i Gdańsku, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Partnerami przemysłowymi placówki będą spółki: Lotos, Energa, Tauron, KGHM Polska Miedź i Siemens.
Obiekt skłądać się będzie z 5 zintegrowanych budynków, w których znajdzie się m.in. laboratorium mikrosiłowni kogeneracyjnych, laboratorium technik słonecznych, energetyki wiatrowej i inżynierii bezpieczeństwa oraz magazyn biomasy. Przewidziano także magazyn energii z basenem, stację eksperymentalnych małych siłowni wiatrowych i ścieżkę edukacyjną OZE. Przyszli pracownicy centrum - technicy montażu i obsługi urządzeń dla energetyki ze źródeł odnawialnych - kształcą się już w Technikum Mechanicznym w Legionowie, gdzie uruchomiono dla nich klasę o specjalnym profilu.
- Wizytówką centrum mają być technologie plus-energetyczne, to znaczy przeznaczone dla domów prywatnych, małych osiedli, jednostek użyteczności publicznej takich, jak szpitale, szkoły. Będzie tam cały zestaw technologii, w których będziemy wykorzystywać coś, co nazywamy efektem synergii. Chcemy tworzyć rozwiązania najlepiej dostosowane do potrzeb każdego adresata - komponować dla niego rozwiązania hybrydowe - mówił kierownik projektu, prof. Jan Kiciński z Instytutu Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego PAN.
źródło: naukawpolsce.pap.pl