Kolejny krok w stronę "Przemysłu 4.0"
| Gospodarka ArtykułyWiosna to w branży automatyki okres obfitujący w duże imprezy targowe. Taką są z pewnością odbywające się od 7 do 11 kwietnia targi Hannover Messe, a więc Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych. Ich tematyka jak zawsze wskazywała będzie przyszłościowe trendy w rozwoju przemysłu - w tym roku organizatorzy prognozują dalszy rozwój branży w kierunku inteligentnych, samoorganizujących się fabryk - Przemysłu 4.0.
Głównymi tematami targów w Hanowerze są automatyzacja oraz informatyzacja procesów produkcyjnych, technologie dla sektora energetycznego i ochrony środowiska, dostawy i logistyka w przemyśle, usługi, a także badania i rozwój. Wszystko to jednocześnie łączy w całość klamra, którą jest...
Zintegrowany przemysł
Termin ten wiąże się nie tylko ze stosowaniem nowych, wysokoefektywnych technologii, ale przede wszystkim zsynchronizowaniem pracy urządzeń i systemów w przemyśle. Ma to pozwolić na tworzenie zdolnych do elastycznych zmian systemów produkcyjnych, które można wykorzystywać zmieniając ich pracę zgodnie z globalną koniunkturą i indywidualnymi życzeniami klientów. W takim przypadku wszystkie elementy procesu - począwszy od oznaczeń przetwarzanych komponentów, przez maszyny, aż po systemy transportowe, zostają połączone w sieć i samodzielnie komunikują się ze sobą. Dzięki temu osiąga się nie tylko dużą elastyczność i skalowalność produkcji, ale też wysoką wydajność. Zakres tematyczny wystawy i odbywających się podczas imprezy konferencji oraz dyskusji powinny być, jak można sądzić, drogowskazem do wykonania kolejnych kroków w omawianym kierunku.
Polskie akcenty
Corocznie przybywa na targach wystawców z Polski. Pod koniec stycznia 2014 zarejestrowało się już 71 firm z naszego kraju, podczas gdy w poprzednim roku takich podmiotów było 50. Wśród nich są producenci komponentów automatyki, elektrotechniki i aparatury pomiarowej, m.in.: Relpol, Lumel, Zamel, Limatherm, Apator, Cantoni Motors, B&R Automatyka, Alf-Sensor, Sonel, Simex, a także producenci kabli i przewodów Gerdins Cable System oraz Zakłady Kablowe Bitner, jak też integratorzy systemów jak AB Industry. Część z nich już po raz wtóry obecna będzie w Niemczech. Głównym powodem wzrostu zainteresowania i podjęcia decyzji o prezentacji swojej oferty na targach jest chęć zdobywania szerszych rynków i prezentacji swojej oferty międzynarodowej grupie odwiedzających. Ta ostatnia też bowiem regularnie rośnie - w poprzednim roku targi odwiedziło ponad 217 tys. osób.
Więcej niż wystawa
Targi w Hanowerze to jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie nie tylko ze względu na liczbę wystawców i tematykę, ale też liczbę odbywających się spotkań biznesowych. Zdaniem organizatorów co roku takich ma miejsce ponad 5 mln! Odwiedzającym i wystawcom prowadzenie rozmów ułatwiają m.in. fora networkingowe, platforma Match&Meet pozwalająca na zaplanowanie spotkań oraz różnorodne usługi i wydarzenia specjalne. Więcej informacji o targach dostępnych jest na stronie www.hannovermesse.de.
Katarzyna Nosalska