18. Piknik Naukowy w sobotę na Stadionie Narodowym w Warszawie
| Gospodarka ArtykułyTematem przewodnim tegorocznego pikniku, organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio, będzie "Czas". W trakcie największej w Europie popularnonaukowej imprezy plenerowej będzie można skorzystać z atrakcji przygotowanych przez 150 instytucji naukowych z Polski i zagranicy. Pokazy i doświadczenia naukowe będą dotyczyły niemal każdej dziedziny wiedzy a do dyspozycji zwiedzających będzie ponad 200 stanowisk.
Jak szybko można wykryć ślady krwi na miejscu przestępstwa, czy w pięć minut można wyizolować DNA z truskawki, jak długo trwa rozruch reaktora jądrowego - m.in. tego dowiedzą się goście 18. Pikniku Naukowego. Wielbiciele robotów będą się mogli przyjrzeć ich budowie, sprawdzić, jakie kobiece cechy udało się odwzorować w konstrukcji robota-kobiety, a także wziąć udział w walkach sparingowych robotów mini- i microsumo. Specjalny hełm umożliwi przeniesienie się np. do willi w Toskanii czy przejażdżkę rollercoasterem po starym zamczysku. Zainteresowani medycyną na przygotowanym symulatorze będą mogli przeprowadzić bezkrwawy zabieg chirurgiczny i poznać tajniki eksperymentalnej techniki chirurgicznej wykorzystującej druk 3D.
Na gości czeka kurs pilotażu helikoptera i zawody w trzech konkurencjach: lądowaniu do celu, przelocie nad przeszkodami terenowymi oraz ustanawianiu rekordu długości lotu. Będzie też okazja do odwiedzenia interaktywnego tunelu czasowego i poznania własności promienia laserowego, a także stworzenia własnego laserowego toru przeszkód.
Będzie można również zbudować prosty model zegara słonecznego, porozmawiać o tym, jak mierzony jest czas i dlaczego pomiaru dokonuje się tak, a nie inaczej. Na stoiskach Polskiego Radia będzie można np. sprawdzić, ile centymetrów ma jedna sekunda nagrania, wcielić się w radiowego serwisanta, reportera czy montażystę, przekonać się, na czym polega proces cyfryzacji dźwięku, a nawet wziąć udział w nagraniu mikrosłuchowiska.
Piknik rozpocznie się o godz. 11, a zakończy o 20. Plan rozmieszczenia namiotów i szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie www.pikniknaukowy.pl.
Z badania Centrum Nauki Kopernik wynika, że ponad 55% odwiedzających w ubiegłym roku Piknik Naukowy w Warszawie spędziło na nim więcej niż 3 godziny. Aż 93% z nich zamierza przyjść na imprezę w tym roku.
W 2013 roku Piknik Naukowy odwiedziło ponad 142 tys. gości. Z ankiet i wywiadów kwestionariuszowych przeprowadzonych podczas imprezy wynika, że po raz pierwszy w historii badań piknikowych, większość gości stanowili nowicjusze. Po raz pierwszy odwiedziło go 58% zwiedzających, po raz drugi blisko 15% uczestników, a po raz trzeci 13% z nich.
źródło: naukawpolsce.pap.pl