Dalkia zainwestuje w Poznaniu 500 mln zł

W Poznaniu Dalkia zbuduje nowy blok gazowo-parowy o mocy cieplnej 46 MWt oraz około 80 km sieci ciepłowniczej. Zmodernizuje również około 40 km istniejącej sieci. Poza tym na terenie miasta powstaną trzy nowe źródła ciepła - każde o mocy 18 MWt. Będą one stanowić uzupełnienie poznańskiego systemu ciepłowniczego, uruchamiane podczas silnych mrozów. Większość z przygotowanych 500 mln zł przeznaczona jest na wybudowanie do 2018 r. nowego bloku elektrociepłowni.

Posłuchaj
00:00

Do Dalkii należy zlokalizowana na obrzeżach Poznania elektrociepłownia Karolin wytwarzająca 913 MWt energii oraz położona w centrum miasta EC Garbary o mocy 51 MWt, która zostanie zamknięta w 2016 r. Obecnie firma pokrywa 60% zapotrzebowania na ciepło w Poznaniu. Do 2022 r. ma osiągnąć pokrycie rzędu 65-70%.

W celu spełnienia norm unijnych, do 2018 r. dostawca energii zmniejszy sześciokrotnie emisję tlenku siarki, trzykrotnie tlenku azotu oraz pięciokrotnie emisję pyłów. Po 2018 r. elektrociepłownia będzie emitowała jedynie 50 ton pyłów rocznie.

Dalkia Poznań ogrzewa 12 mln m² powierzchni miejskich budynków. Rocznie sprzedaje 6,3 tys. TJ ciepła, z czego 64% trafia do prywatnych mieszkań. Długość sieci ciepłowniczej wynosi 480 km.

źródło: PAP
zdjęcie: Dalkia

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
LG przejmuje Bear Robotics
Roboty
Nowa era personalizacji: robot odręcznie pisze kartki dzięki technologii igus
Roboty
Minirobot do wirtualnych biopsji i wewnętrznych skanów 3D
Aktualności
Czy w Polsce zniknie problem z infrastrukturą dla samochodów elektrycznych?
Aktualności
AIUT zaprezentuje najnowsze rozwiązania IoT i systemy wbudowane na targach Hannover Messe 2025
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Powiązane treści
Efektywność energetyczna w nowoczesnej formule finansowania szansą dla przemysłu
Dalkia inwestuje w odnawialne źródła energii

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów