Jak działa stadion Maracanã?
| Gospodarka ArtykułyNa świecie wybudowano już wiele nowoczesnych stadionów. Nie każdy jednak skrywa w sobie takie tajemnice jak Maracanã, który powstał specjalnie na piłkarskie mistrzostwa świata w Brazylii. Jest to obecnie jeden z najlepszych na świecie obiektów sportowych. W oparciu o międzynarodowe standardy i wymogi FIFA, Schneider Electric i partnerzy opracowali projekt automatyzacji oparty na inteligentnej sieci, łączący poszczególne systemy i mający możliwość zarządzania ponad 36 tys. różnych sytuacji, które mogą pojawić się w trakcie meczu.
Stadion Maracanã jest jednym z inteligentnych stadionów wyposażonych w infrastrukturę techniczną umożliwiającą zarządzanie różnorodnymi danymi w czasie rzeczywistym, a tym samym szybsze i bardziej efektywne podejmowanie decyzji. Został zbudowany z myślą o kibicach oraz o bezpieczeństwie i wygodzie. W tym celu na stadionie działa 17 wind, 12 ciągów ruchomych schodów, 292 toalety i 60 barów! Wszystkie funkcje systemów stadionowych kontrolowane są z jednego miejsca - centrum kontroli i monitoringu.
Nocą stadion im. Mario Filho ujawnia monumentalny system oświetlenia złożony z trzech tysięcy lamp, którym zarządza ponad 500 liczników, mierników i bezpieczników elektrycznych. Poza prowadzonym w czasie rzeczywistym monitoringiem zużycia energii, pracownicy centrum zarządzają także innymi instalacjami i funkcjami obiektu, takimi jak oświetlenie pomieszczeń dostępnych dla publiczności, system wentylacji i wywiewu powietrza, klimatyzacja, generatory energii, urządzenia podtrzymujące zasilanie, kontrola dostępu, systemy przeciwpożarowe, kamery nadzoru wideo (CCTV) i hydraulika.
Oświetlenie stadionu kontrolowane jest przez systemy wykorzystujące protokoły DMX i KNX, które poza integracją z siecią są odpowiedzialne za odtwarzanie różnych animowanych efektów kolorystycznych na zewnętrznej elewacji. Systemy, które zarządzają stadionem automatycznie wysyłają powiadomienia o błędach i usterkach w monitorowanych funkcjach. Dane te są przetwarzane w czasie rzeczywistym i, w przypadku możliwości wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń, generują odpowiednie sygnały alarmowe.
W obrębie całego obiektu zainstalowano ponad 300 otwartych paneli automatyzacyjnych, które pozwalają na łatwą integracją wszystkich systemów i procesów oraz ograniczenie zużycia energii nawet o 36%. Przykładowo, system dystrybucji wody kontroluje i ogranicza jej zużycie w toaletach. Kiedy stadion nie jest wykorzystywany zawory przepuszczające wodę otwierają się w dłuższych interwałach, co pozwala ograniczyć nieprzyjemny zapach. W trakcie meczów zawory otwierają się częściej.
Z kolei w przypadku systemów klimatyzacji oszczędność energii sięgającą 30% zapewniają stosowane w nich przetwornice częstotliwości i sprężarki spiralne firmy Danfoss. Oprócz instalacji na stadionie Maracanã i na innych arenach sportowych, produkty Danfossa optymalizują także systemy klimatyzacji w centrum prasowym FIFA w Rio de Janeiro oraz w nowych autobusach przewożących graczy i gości.
Stadion im. Mario Filho w Rio de Janeiro, znany powszechnie jako Maracanã |
Jednym z najważniejszych wyzwań było bezpieczeństwo kibiców. Zostało ono oparte na systemie kamer HD, dzięki którym prowadzony jest inteligentny monitoring. Dane wideo są magazynowane - każdy kibic jest obserwowany i jego wizerunek jest zapisywany w specjalnej bazie. Informacje
z nadzoru są analizowane i automatycznie opisywane, generując alerty dla operatorów, jeśli dzieje się coś podejrzanego. Dzięki obróbce danych w czasie rzeczywistym możliwe jest szybkie namierzanie i reagowanie na niebezpieczne incydenty.
Zainstalowane na Maracanie systemy zapewniają administratorom doskonałą efektywność operacyjną i energetyczną, co podnosi poziom bezpieczeństwa odwiedzających. Wykorzystane na stadionie rozwiązania prezentują możliwości stojące dziś przed projektantami podobnych obiektów na całym świecie.
źródło: Schneider Electric, Danfoss