Rozwiązania automatyki budynkowej na Stadionie Narodowym w Warszawie

| Gospodarka Artykuły

Schneider Electric poinformował o dostarczeniu rozwiązań automatyki budynkowej do warszawskiego Stadionu Narodowego. Obiekt zawiera największy w Polsce, obejmujący około 30 tys. punktów system zarządzania i monitorowania instalacji budynkowych (BAS), który oparty jest na rozwiązaniach francuskiego koncernu.

Rozwiązania automatyki budynkowej na Stadionie Narodowym w Warszawie

Platforma systemu składa się z oprogramowania TAC Vista, swobodnie programowalnych sterowników TAC Xenta i MNL I/A Series, modułów komunikacyjnych i funkcyjnych oraz elementów pomiarowych i wykonawczych. Systemy automatyki budynkowej zarządzają m.in. instalacjami takimi jak: automatyka wentylacji i klimatyzacji, automatyka ciepła i chłodu, sterowanie oddymianiem, monitoring w instalacji elektrycznych.

Rozwiązania Schneider Electric wykorzystane zostały również w systemie bezpieczeństwa na Stadionie Narodowym. W ostatnim z przypadków pomagają nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo, ale ułatwiają nadzór i usprawniają ruch osobowy na stadionie. System kontroli dostępu zaprojektowany został w oparciu o platformę Andover Continuum. Sterowanie odbywać się będzie poprzez ethernetowe sterowniki kontroli dostępu ACX Series współpracujące z modułami rozszerzeń xPPI8 i xPBD4.

"System gromadzi informacje z całego obiektu i pozwala na szybką reakcję na zmiany warunków zewnętrznych i wewnętrznych, tak aby uzyskać optymalne zużycie energii, poprawić funkcjonalność, zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort" - powiedział Marek Olszewski, dyrektor techniczny pionu automatyki budynkowej w Schneider Electric. Rozwiązania koncernu wykorzystywane są również w innych obiektach sportowych w Polsce, między innymi w otwartym w ubiegłym roku stadionie Legii Warszawa oraz na stadionie Cracovii w Krakowie.