Ministerstwo twierdzi, że konsolidacja energetyki jest szansą na zwiększenie możliwości inwestycyjnych firm także w bazę surowcową oraz wzrost wartości aktywów w nadzorze Skarbu Państwa. Energetyka może być zainteresowana kupnem udziałów nowej spółki węglowej. Jednak w planach obecnie funkcjonujących czterech grup nie było dotąd zapowiedzi inwestowania w śląskie kopalnie. Według źródeł prasowych przygotowania do łączenia spółek energetycznych mają toczyć się łącznie z pracami nad skonstruowaniem nowej kompanii węglowej.
Ponieważ konsolidacja to kosztowny i skomplikowany proces, nie wiadomo czy na pewno dojdzie ona do skutku. Wcześniej urząd antymonopolowy nie zgodził się na przejęcie Energi przez PGE. Do rozwiązania są też aspekty prawne i techniczne, jak np. to, że brane pod uwagę spółki są notowane na giełdzie i przenoszenie ich aktywów musi uwzględniać interesy mniejszościowych akcjonariuszy.
Ponieważ nowa spółka węglowa ma być dokapitalizowana już wiosną, a mamy rok wyborów parlamentarnych, do konsolidacji największych polskich grup energetycznych eksperci związani z energetyką podchodzą bardzo sceptycznie.
źródło: Rynek Infrastruktury