MSP planuje konsolidację największych polskich grup energetycznych

Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi analizy dotyczące powstania w Polsce dwóch grup energetycznych w miejsce obecnie działających czterech. Według nieoficjalnych informacji możliwe jest połączenie PGE z Energą oraz Taurona z Eneą. Prace analityczne mają potrwać do końca stycznia. Według MSP większe spółki będą miały dostęp do tańszych kredytów, poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju i będą mogły produkować tańszą energię przy mniejszych kosztach obsługi klientów.

Posłuchaj
00:00

Ministerstwo twierdzi, że konsolidacja energetyki jest szansą na zwiększenie możliwości inwestycyjnych firm także w bazę surowcową oraz wzrost wartości aktywów w nadzorze Skarbu Państwa. Energetyka może być zainteresowana kupnem udziałów nowej spółki węglowej. Jednak w planach obecnie funkcjonujących czterech grup nie było dotąd zapowiedzi inwestowania w śląskie kopalnie. Według źródeł prasowych przygotowania do łączenia spółek energetycznych mają toczyć się łącznie z pracami nad skonstruowaniem nowej kompanii węglowej.

Ponieważ konsolidacja to kosztowny i skomplikowany proces, nie wiadomo czy na pewno dojdzie ona do skutku. Wcześniej urząd antymonopolowy nie zgodził się na przejęcie Energi przez PGE. Do rozwiązania są też aspekty prawne i techniczne, jak np. to, że brane pod uwagę spółki są notowane na giełdzie i przenoszenie ich aktywów musi uwzględniać interesy mniejszościowych akcjonariuszy.

Ponieważ nowa spółka węglowa ma być dokapitalizowana już wiosną, a mamy rok wyborów parlamentarnych, do konsolidacji największych polskich grup energetycznych eksperci związani z energetyką podchodzą bardzo sceptycznie.

źródło: Rynek Infrastruktury

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Powiązane treści
Polską elektrownię atomową zbudują wspólnie: PGE, KGHM, Tauron i Enea - UOKiK wydał zgodę
Współpraca największych firm energetycznych
Rewolucja w zarządzaniu sieciami energetycznymi będzie kosztowna

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów