Powstanie najdłuższe na świecie podmorskie połączenie energetyczne

W brytyjskiej ambasadzie w Oslo podpisano w ubiegłym tygodniu umowę dotyczącą budowy najdłuższego na świecie podmorskiego interkonektora. Kontrakt zawarli operatorzy systemów energetycznych z Wielkiej Brytanii i Norwegii - National Grid oraz Statnett. Interkonektor o długości 730 km będzie dysponował obustronną mocą przesyłową na poziomie 1400 MW. Uruchomienie tego energetycznego połączenia, którego budowa kosztować ma 2 mld euro, planowane jest na 2021 rok.

Posłuchaj
00:00

Mimo wysokich kosztów inwestycyjnych, w perspektywie 25 lat funkcjonowania połączenie może przynieść brytyjskim konsumentom nawet 3 mld funtów zysku w postaci niższych cen energii. Z kolei operator norweski liczy, że import energii z Wielkiej Brytanii w okresach szczytowej produkcji tamtejszych farm wiatrowych, pozwoli przekierować własną produkcję z hydroenergetyki na inne rynki europejskie.

Obecnie Wielka Brytania połączona jest czterema łączami energetycznymi z Francją, Holandią, Irlandią oraz Irlandią Północną. Ich łączna moc to około 4 GW, a importowana energia elektryczna pokrywa około 4-5% brytyjskiego zapotrzebowania.

Brytyjsko-norweski interkonektor wchodzi w skład siedmiu połączeń międzysystemowych o łącznej mocy przesyłowej 7,5 GW, które mają powstać do końca 2020 r. Brytyjczycy chcą uruchomić lub ruszyć z budową dwóch nowych połączeń energetycznych z Francją oraz po jednym z Belgią, Irlandią i Holandią. Łączna wartość projektów może przekroczyć 6 mld funtów.

Kontrakt podobny do podpisanego obecnie National Grid zawarł niedawno z partnerem belgijskim. W jego wyniku zbudowany zostanie 140-kilometrowy interkonektor pomiędzy Kent i Zeebrugge. Moc przesyłowa połączenia, którego uruchomienie zaplanowano na rok 2019, ma wynieść 1000 MW.

źródło: WNP

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Powiązane treści
Niemcy otwierają potężne morskie farmy wiatrowe
W maju Litwa rozpocznie budowę połączenia energetycznego z Polską
Nowe środki na budowę połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa
Firma ABB wykonała podmorskie połączenie HVDC Light o największej na świecie mocy przesyłowej
ABB zdobywa warte 110 mln dolarów zamówienie na energetyczne połączenie Litwy i Polski
Przyszłość rynku kabli podmorskich

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów