Expopower 2015 - ciekawe konferencje, słaba część targowa

| Gospodarka Artykuły

Forum InnoPower oraz kongres Energi@21 - to dwa kluczowe wydarzenia niedawnych targów Expopower 2015. Coroczna wystawa w Poznaniu poświęcona była tradycyjnie zagadnieniom związanym z generacją i przesyłem energii oraz tematyce energooszczędności - szczególnie w zakresie oświetlenia. Ciekawym konferencjom towarzyszyła jednak słaba część ekspozycyjna i niska frekwencja odwiedzających.

Expopower 2015 - ciekawe konferencje, słaba część targowa

Konferencje na plus

Kongres Energi@21, w którym wzięło udział blisko 500 osób, dotyczył tematyki związanej z energetyką, optymalizacją zużycia energii oraz sektorowymi regulacjami prawnymi. Wśród prelegentów znaleźli przedstawiciele firm branżowych, politycy, ekonomiści, zaś w panelach dyskusyjnych udział wzięli prezesi dużych firm energetycznych - Enea, PGE, Tauron oraz RWE. Inaczej wyglądało trzydniowe forum InnoPower, które stanowiło platformę do dyskusji pomiędzy branżą i generalnie biznesem, a światem naukowym. Poruszana tematyka była tu o wiele szersza - od Internetu rzeczy i technologii mobilnych, poprzez wykorzystanie w branży dronów, po finansowanie inwestycji.

Kongres Energi@21

Podczas targów odbywały się też inne konferencje - m.in. te organizowane przez SEP. "Energooszczędność w oświetleniu" dotyczyła efektywności energetycznej oświetlenia drogowego i przemysłowego, zaś "Instalacje elektryczne niskiego, średniego i wysokiego napięcia" poświęcona była m.in. rozdzielnicom elektrycznym stosowanym w sieciach pierścieniowych średniego napięcia.

Część targowa na minus

Zastrzeżenia można mieć do zasadniczego elementu wystawy, a więc części ekspozycyjno-targowej. Przede wszystkim targi stanęły w miejscu. Podczas gdy konkurencyjny Energetab odnotowuje rokrocznie wzrosty liczby wystawców (do ponad 600 firm), w Poznaniu odwiedzać można średnio trzy razy mniej firm. W tym roku było ich około 170, przy czym organizatorzy liczą odrębne oddziały jednego przedsiębiorstwa jako osobnych wystawców. Gdy z listy - notabene niedostępnej publicznie na stronie targów - odetniemy dystrybutorów energii oraz liczne przedstawicielstwa urzędów samorządowych i prasę, w efekcie zostanie kilkudziesięciu dostawców technologii i produktów. Wśród nich znalazły się firmy znane również automatykom, takie jak ABB, Astat, Dacpol czy Schneider Electric, aczkolwiek sumaryczna liczba tego typu podmiotów była niewielka. W Poznaniu prezentowały się również instytuty naukowo-badawcze, które na zlecenie operatorów sieci przesyłowych i firm z sektora OZE opracowują rozwiązania dedykowane.

Obserwacja części wystawowej prowadzi do wniosku, że nie do końca jest jasne, do kogo kierowane są targi - czy do klienta specjalistycznego, na co wskazywałaby obecność dystrybutorów komponentów, firm zajmujących się techniką pomiarową, itd., czy do odbiorców końcowych. Głównie dla tych ostatnich pokazywana jest oferta taśm LED czy dachowych instalacji solarnych, które są podstawowymi produktami prezentowanymi na równolegle odbywających się targach Greenpower.

Alejki targowe Expopower 2015

W tym roku frekwencja odwiedzających była średnia. Alejki targowe, porównując je choćby z konkurencyjnym Energetabem, były dosyć puste, zaś zgodnie z informacjami organizatorów targi Expopower i Greenpower "zwiedziło 7865 profesjonalistów". Czyżby Expopower podążał śladami pamiętnej Automy? Na razie można mieć pewność co do jednego - z targów z konferencjami robią się konferencje z dodatkiem wystawy, a to nie jest zbyt atrakcyjną propozycją dla firm integratorskich, przedstawicieli biur projektowych czy inżynierów elektryków.

Zbigniew Piątek