ABB reorganizuje swoją strukturę
| Gospodarka ArtykułyKoncern ABB w ramach realizacji strategii Next Level zmieni swoją strukturę. Pięć istniejących obecnie pionów biznesowych zostanie zastąpione przez cztery. Główną zmianą, która wejdzie w życie od stycznia 2016 roku, będzie oferowanie rozwiązań z zakresu przesyłu i dystrybucji energii w ramach nowego oddziału "Power Grids" poprzez skupienie w nim większości produktów elektroenergetycznych oraz systemów zasilania. Powstanie też dział "Electrification Products", który połączy dotychczasowe biznesy niskich i średnich napięć. Poprzez restrukturyzację firma planuje uzyskać około miliarda dolarów oszczędności oraz zwiększyć zasoby posiadanej gotówki.
W nowej strukturze zachowane zostaną oddziały "Discrete Automation" oraz "Process Automation". Systemy DCS (Distributed Control Systems) zostaną przeniesione z pionu "Power Systems" do pionu "Process Automation", gdzie znajdą się też urządzenia PLC obejmowane dotychczas przez pion "Discrete Automation and Motion".
Oddział "Electrification Products" oferować będzie produkty średniego napięcia (MV), takie jak m.in. wyłączniki i przełączniki czy elementy kontrolne i urządzenia budynkowe oraz systemy LV z pionu "Low Voltage Products". Zdaniem ABB stworzenie pionu "Electrification Products" otworzy nowe możliwości rozwoju. Aktywa zgromadzone w nowym oddziale dały w 2014 r. przychody o wartości 10,6 mld dolarów. Pion "Electrification Products" będzie zatrudniał około 42 tys. osób.
Jak powiedział prezes ABB Ulrich Spiesshofer, nowy oddział "Power Grids" będzie numerem jeden na świecie w dostarczaniu rozwiązań z zakresu energetyki i automatyki dla sieci energetycznych, oferując w przyszłości narzędzia przesyłowe i dystrybucyjne jako jeden podmiot gospodarczy, a pion "Electrification Products" zapewni klientom jedną z najszerszych ofert systemów niskiego i średniego napięcia.
Oprócz obecnej reorganizacji, ABB nie planuje w najbliższej przyszłości większych zmian w firmie. Koncern zmniejszył ostatnio swój cel wzrostowy w okresie do 2020 r. z 4-7% do 3-6%. Będzie nadal inwestować w badania i rozwój 1,5 mld dolarów rocznie, co stanowi blisko 4% przychodów. Tak jak obecnie rozwijać będzie obszary obejmujące Internet rzeczy, webową automatyzację i kontrolę procesów, robotykę, druk 3D oraz sztuczną inteligencję.
źródło: Drives & Controls