"Polewacz 300", "Rohatyniec Zagłady 3000" i inne projekty na AGH
| Gospodarka ArtykułyW Krakowie odbyła się jedna z największych studenckich imprez naukowych w Polsce - hackaton AGHacks. Jej częścią jest konkurs z zakresu informatyki i robotyki ASTOR Challenge, którego celem jest wyłonienie zespołu, który zaproponuje najciekawszy sposób na wykorzystanie robota Kawasaki i zrealizuje go w wyznaczonym czasie.
Uczestnicy zgłaszali swoje pomysły kilka dni wcześniej, po ich zaakceptowaniu brali udział w warsztatach z obsługi robotów, a następnie realizowali je podczas 48-godzinnego maratonu. O wygranej decydowały takie czynniki jak innowacyjność rozwiązania, poziom techniczny wykonania pracy, stopień integracji poszczególnych elementów systemu oraz możliwość wdrożenia w praktyce.
Główna nagrodę otrzymali autorzy projektu "Równomierne dozowanie jednorodnej substancji ciekłej do naczyń niepołączonych", którymi są Jacek Pelic, Michał Zygmunt, Michał Jasiński, Michał Kliś i Konrad Adamczyk. Stworzyli oni system bazujący na robocie Kawasaki, który został uzupełniony o chwytak wydrukowany w technologii 3D oraz system wizyjny.
Dzięki kamerze system może wykrywać położenie leżących przed nim przedmiotów i przekazywać informacje robotowi za pośrednictwem sieci Ethernet, dzięki czemu dozuje on równomierne porcje płynu do podsuniętych naczyń. "Tego typu urządzenia mogą być przydatne w miejscach, gdzie znaczenie ma częste odmierzanie jednakowej dawki cieczy i nalewanie jej do sparametryzowanych naczyń. Mogą to być m.in. szpitale, laboratoria czy domy opieki, gdzie systematycznie dozuje się leki, a także zakłady z branży przetwórstwa spożywczego" - skomentował Jacek Pelic, szef zespołu "Polewacz 300" i jednocześnie student trzeciego roku automatyki i robotyki na AGH.
Innym z projektów ukończonych w ramach ASTOR Challenge był tytułowy "Rohatyniec Zagłady 3000". Jest to aplikacja do analizy lingwistycznej, która rozpoznaje kategorie słów i weryfikuje poprawność podanego zdania na bazie haseł i kategorie pochodzących z Wikipedii. Jeśli wynik jest pozytywny, autor zdania zostaje nagrodzony słodyczami, wręczanymi przez ramię robota.
Potencjalne zastosowanie systemu to użycie w edukacji, medycynie czy przemyśle. Wyróżnienie otrzymała też grupa będąca autorem aplikacji Clickotic. Udało im się opracować i zrealizować projekt narzędzia do programowania robota Kawasaki z poziomu przeglądarki WWW. Do finałowej czwórki dostał się także zespół, który połączył ramię robota z pistoletem i przygotował aplikację obsługującą taki system.