W Alpach budowana jest podziemna elektrownia wodna

| Gospodarka Artykuły

Kosztem ponad 56 mln euro, w Austrii, w miejscowości Reid w pobliżu granicy ze Szwajcarią, realizowany jest nowatorski projekt elektrowni wodnej, która niemal w całości znajdować się będzie pod ziemią. Turbiny wytwarzające energię elektryczną umiejscowione zostaną u wylotu ponad 23-kilometrowego tunelu biegnącego przez masyw górski - od ujęcia wody w górnym biegu rzeki Inn do znajdującej się niżej instalacji energetycznej. Dzięki temu nie zostanie naruszony ani naturalny bieg rzeki, ani alpejski ekosystem.

W Alpach budowana jest podziemna elektrownia wodna

Płynąca tunelem woda będzie miała dużą prędkość, co zwiększy wydajność produkcji energii. Elektrownia GKI (Gemeinschaftskraftwerk Inn) będzie produkować rocznie 400 GWh energii elektrycznej. Wykonawcą elektrowni GKI jest BeMo Tunnelling - spółka zależna czeskiej firmy Metrostav.

Kluczowym etapem prac wykonywanych przez BeMo Tunnelling będzie wydrążenie ostatnich 300 metrów tunelu oraz wybudowanie głównego budynku elektrowni. Obiekt będzie znajdował się prawie w całości pod ziemią, co zminimalizuje jego wpływ na alpejski krajobraz.

- Mamy nadzieję, że projekt, ważny dla bezpieczeństwa energetycznego regionu, przyczyni się do rozwoju technologii wykorzystującej odnawialne źródła pozyskiwania elektryczności oraz stanie się kolejnym przykładem możliwości technicznych grupy - mówił Radim Čáp, dyrektor Metrostav Polska.

źródło: Rynek Infrastruktury