Jest zgoda na budowę kolejnej potężnej farmy wiatrowej na Bałtyku

W duńskiej części Morza Bałtyckiego powstanie farma wiatrowa Kiegers Flak o mocy 600 MW - Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję, stwierdzając, że projekt jest zgodny z unijnym prawem, a proponowany mechanizm wsparcia finansowego pozwoli uniknąć zakłóceń w zakresie konkurencji na rynkach energii elektrycznej. Inwestycja pochłonie około 1,3 mld euro. Elektrownia wytwarzać będzie energię, która zaspokoi potrzeby 600 tys. gospodarstw domowych, czyli niemal jednej czwartej wszystkich gospodarstw w Danii.

Posłuchaj
00:00

Farmę zbuduje koncern Vattenfall, który przez duńskie władze został wybrany dzięki zaproponowaniu rekordowo niskiej ceny za energię - około 50 euro za MWh. Wstępnie zakontraktowano w tej cenie zakup 30 TWh energii elektrycznej. Według prognoz elektrownia wytworzy taką ilość energii w ciągu 12 lat od uruchomienia produkcji.

Duńczycy zobowiązali się do utworzenia infrastruktury elektroenergetycznej łączącej duńską wyspę Zelandia z farmą Kriegers Flak, a także działającymi w niemieckiej części Morza Bałtyckiego farmami wiatrowymi Baltic 1 o mocy 48,3 MW i Baltic 2 o mocy 288 MW, w pobliżu których powstaje kolejna farma - Arkona - o mocy 385 MW.

W ubiegłym roku szwedzki Vattenfall otrzymał od Danii licencję na budowę farmy wiatrowej o mocy 350 MW w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej. Z kolei w czerwcu 2016 r. podjął ostateczną decyzję o realizacji trzeciej duńskiej inwestycji - morskiej farmy wiatrowej Horns Rev 3 o mocy 400 MW, która kosztować będzie 1 mld euro, a jej uruchomienie nastąpi w roku 2018.

Moc duńskich odnawialnych źródeł energii, na które składają się głównie morskie i lądowe elektrownie wiatrowe, wynosi obecnie 4,89 GW. W 2050 r. cała energia zużywana w Danii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Już teraz Duńczycy zaspokajają dzięki OZE niemal połowę swojego zapotrzebowania, co według przyjętej strategii miało być osiągnięte do roku 2030.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Przemysł 4.0
Swoją efektywność potwierdza pierwszy w Polsce magazyn z robotami Skypod firmy Exotec
Komunikacja
Tauron rozbudowuje system teletransmisyjny
Powiązane treści
Vattenfall za miliard euro zbuduje u brzegów Danii morską elektrownię wiatrową
Przybywa starzejących się elektrowni wiatrowych
Dania liderem wykorzystania energii wiatru
Morska energetyka wiatrowa - 52 GW w 2022 roku
Rekordowy wzrost potencjału morskich elektrowni wiatrowych w Europie
Europa będzie miała nową największą na świecie morską farmę wiatrową
Siemens ma zamówienie na 156 turbin dla największej elektrowni wiatrowej świata

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów