General Electric wznowił negocjacje w sprawie sprzedaży firmie ABB biznesu Industrial Solutions za ponad 2 mld dolarów

| Gospodarka Artykuły

GE informuje, że po wcześniejszych rozmowach dotyczących wartości jego jednostki biznesowej Industrial Solutions, ponownie rozpoczął rozmowy na temat sprzedaży tego przemysłowego ramienia koncernu - nabywca, którym ma być ABB, wyłożyć ma ponad 2 mld dolarów. Według agencji prasowej Reuters, GE chce sprzedać oddział, która produkuje i sprzedaje napędy o zmiennej prędkości, wyłączniki, przekaźniki i inne przemysłowe urządzenia elektryczne.

General Electric wznowił negocjacje w sprawie sprzedaży firmie ABB biznesu Industrial Solutions za ponad 2 mld dolarów

Poprzednie rozmowy z firmą ABB zakończyły się w zeszłym miesiącu, kiedy to szwajcarski gigant inżynieryjny odrzucił propozycję przejęcia jednostki GE za ponad 3 mld dolarów. Zdaniem agencji Reuters decyzja GE o obecnym obniżeniu ceny wskazuje na determinację Johna Flannery'ego dotyczącą zbycia aktywów niebędących rdzeniem firmy. John Flannery w dniu 1 sierpnia objął w GE stanowisko CEO, zastępując Jeffreya Immelta.

Inny ewentualny nabywca - Schneider Electric - stracił zainteresowanie biznesem GE. Reuters twierdzi, że nastąpiło to po tym, jak w zeszłym miesiącu Schneider kupił za 1,25 mld dolarów firmę Asco Power Technologies, która produkuje automatyczne przełączniki transferowe (automatic transfer switches - ATS). Akwizycja ta potencjalnie byłaby czynnikiem zwiększającym problemy związane z przepisami antymonopolowymi, gdyby Schneider zamierzał złożyć ofertę na Industrial Solutions. Schneider mówi, że przejęcie firmy Asco - która już w grudniu ubiegłego roku działała w ramach Vertiv (dawniej Emerson Network Power) - czyni go liderem na rynku systemów ATS.

GE Industrial Solutions składa się z trzech działów:

  • sterowania silnikami i oświetleniem - z portfolio obejmującym napędy AC i DC, styczniki, przekaźniki przeciążeniowe, przyciski, rozruszniki i bloki zaciskowe (terminal blocks);
  • ochrony i dystrybucji - centra sterowania silnikami, wyłączniki, tablice rozdzielcze, transformatory i systemy pomiarowe;
  • mocy krytycznej - automatyczne przełączniki transferu, ochrona przeciwprzepięciowa, zasilacze bezprzerwowe i systemy zasilania prądem stałym.

źródło: Drives & Controls

Zobacz również