Rafako kupuje udziały w InnoEnergy

| Gospodarka Artykuły

Spółki InnoEnergy i Rafako podpisały umowę, na mocy której polska spółka z grupy PBG, projektująca i produkująca kotły i urządzenia ochrony środowiska dla branży energetycznej, stała się udziałowcem europejskiej firmy energetycznej InnoEnergy. Sygnatariusze porozumienia nie podają informacji o warunkach finansowych i organizacyjnych realizowanej transakcji.

Rafako kupuje udziały w InnoEnergy

Dzięki zawarciu umowy Rafako zyskuje możliwość współdecydowania o strategii rozwoju InnoEnergy, jak również pierwszeństwo w dostępie do technologii opracowywanych na uniwersytetach oraz w ośrodkach badawczych będących partnerami InnoEnergy, a także do udziału w ich komercjalizacji.

- Nasze partnerstwo jest najlepszym znakiem pozytywnych zmian, które zachodzą w polskich firmach. Rafako, dołączając do grona wiodących podmiotów, takich jak ABB, Schneider Electric czy EDF, potwierdza swoją ambicję nie tylko w zakresie podążania za trendami w światowej energetyce, ale również do ich aktywnego współtworzenia. InnoEnergy angażuje się we flagowe projekty europejskie, takie jak powstająca w Szwecji gigafabryka Northvolt Petera Carlssona, byłego wiceprezesa Tesli, czy uruchomiona w 2017 roku przez estońską firmę Skeleton fabryka superkondensatorów opartych na grafenie. Liczę, że dzięki naszej współpracy z Rafako będziemy mogli się wkrótce pochwalić podobnymi inwestycjami w Polsce - tłumaczy Jakub Miler, dyrektor generalny InnoEnergy Central Europe.

- Misja InnoEnergy w zakresie nowatorskich rozwiązań w dziedzinie energii zrównoważonej jest zgodna z filozofią biznesową Rafako - nasza praca nie ogranicza się do projektowania i produkcji różnego rodzaju instalacji. Mamy ambitny cel, by doprowadzić do wytwarzania energii elektrycznej w jak najbardziej przyjazny dla środowiska sposób. Obecnie szukamy między innymi rozwiązań z zakresu energetyki rozproszonej i circular economy. Przyglądam się projektom wspieranym przez InnoEnergy i jestem pewna, że wiele z nich ma szansę na komercjalizację w niedalekiej przyszłości - mówi Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes i dyrektor generalna Rafako.

źródło: Rafako
na zdjęciu: Agnieszka Wasilewska-Semail, prezes i dyrektor generalna Rafako

Zobacz również