Rekordowa liczba laureatów Złotego Medalu MTP DREMA 2018

| Gospodarka Aktualności

Złoty Medal MTP to nagroda ekspertów dla produktów wyróżniających się nowoczesnością i wytworzonych w oparciu o najwyższej klasy technologie. W tym roku na targach DREMA osiągnięty został rekord - aż 16 laureatów tego prestiżowego wyróżnienia podczas ekspozycji w Poznaniu zaprezentuje swoje innowacje. Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi Dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA 2018 odbędą się w dniach 11-14 września.

Rekordowa liczba laureatów Złotego Medalu MTP DREMA 2018

Tegoroczna ekspozycja obejmować będzie 7 pawilonów wystawienniczych, zaś na targach obecnych będzie ponad 250 wystawców. Poniżej prezentujemy opisy produktów nagrodzonych złotymi medalami. Wszystkie wyróżnienia są równoważne.

1. Trak tarczowy dwuwałowy SD400/SD460
MAXIMER LLC, Ukraina, Kijów
Pawilon 4, stoisko 33
Trak tarczowy SD-400 jest przeznaczony do wzdłużnego przetarcia kłód o średnicy od 120 do 400 mm na pryzmy dwustronne i deski nieobrzynane. Nowa wersja SD-460 pozwala na rozkrój kłód o średnicy do 460 mm. Trak SD-400/ SD-460 jest stosowany jako maszyna pierwszego rzędu przy produkcji palet oraz w innych zakładach obróbki drewna o wysokich wydajnościach (10-18 m³ na zmianę). Trak jest przeznaczony do przetarcia w jednym przesuwie drewna okrągłego na tarcicę nieobrzynaną o precyzji 0,5 mm, zachowując wysoką jakość uzyskiwanej powierzchni. Konstrukcja maszyny pozwala rozkrój kłody po osi centralnej. W celu skutecznego usuwania trocin maszyna została wyposażona w przenośnik taśmowy, zamontowany w jej dolnej części.

2. LEKO_SYS II - system sterowania suszarniami drewna
LE.KO Sp. z.o.o., Świebodzin
Pawilon 4, stoisko 35
Podstawa sukcesu suszenia to dokładność i precyzja dokonywanych pomiarów, co gwarantuje nam sterowanie LEKO_SYSII w suszarniach LE.KO, umożliwia w pełni automatyczne i intuicyjne w obsłudze sterowanie pracą suszenia. Głównym elementem systemu jest sterownik Weintek MicroPac, który kontroluje pracę wszystkich elementów wykonawczych suszarni. Rocznie instalujemy kilkadziesiąt takich sterowań, aktualnie zainteresowane współpracą z nami są takie firmy jak: AB Wood oraz Comforty.

3. Piły RazorCut-Excellent
Leitz GmbH& Co.KG, Niemcy
Pawilon 3A, stoisko 1
Piły główne RazorCut-Excellent do rozkroju płyt drewnopochodnych pojedynczo i w pakiecie z ostrzami ultra HW. Specjalna geometria ostrza dla efektu jakości cięcia na wymiar netto. Kilkukrotnie wyższe przebiegi narzędzia w porównaniu do standardowych pił. Zredukowane drgania narzędzia podczas pracy, poziom hałasu poprzez zastosowanie wypełnionych ornamentów laserowych. Obniżone siły skrawania zmniejszają pobór prądu.

4. Sterownik GuardLogix Allen-Bradley - serce systemu inteligentnego bezpieczeństwa
RAControls Sp. z o.o
Pawilon 3, stoisko 4A
Zapewnienie bezpieczeństwa personelowi, pracującemu przy obsłudze maszyn poprzez zastosowanie odpowiednich systemów zabezpieczeń jest obecnie głównym obowiązkiem producentów maszyn. Nowoczesne rozwiązania Smart Safety oparte na sterowniku GuardLogix pozwalają obniżyć koszty projektowania i wykonania maszyny, zapewniając jednocześnie jej zgodność z przepisami bezpieczeństwa. Skalowalność pozwala zoptymalizować projekt systemu zarówno pojedynczej maszyny jak i skompilowanej linii produkcyjnej.

5. Piły HM serii FINISH CUT VH
GLOBUS - Fabryka Pił i Narzędzi WAPIENICA Sp. z o.o.
Pawilon 3A, stoisko 14
Piły serii FINISH CUT VH line to specjalistyczne piły przeznaczone przede wszystkim do obróbki drewna suchego, twardego i o dużej gęstości (w tym egzotycznego), gwarantujące bardzo dobrą jakość obróbki i idealną powierzchnię po cięciu. Nowa geometria zęba GSML (4 różne geometrie zębów z węglika spiekanego) zapewnia bardzo małe opory skrawania, gwarantujące lekkość, wygodę i pewność prowadzenia piły oraz uniwersalność zastosowań, przy jednocześnie mniejszym poborze mocy.

6. Oprogramowanie - OPTIMIK 4
RK Software Rastislav Korytár, Słowacja
LIGNUMSOFT Adam Wileński, Polska
Pawilon 5, stoisko 24
Optimik 4 - najnowocześniejsze i najszybsze oprogramowanie do optymalizacji rozkroju płyt meblowych, aluminium, szkła, materiałów wycinanych z arkusza oraz elementów dłużycowych. Oszczędność czasu, wydajna optymalizacja z obsługą odpadów - gospodarowanie surowcami. Parametryczna biblioteka produktów, zaawansowane funkcje programu, prosty i ergonomiczny interfejs pozwalają pracować wydajnie. Optimik 4 to wydajność, oszczędność, wygoda i nowoczesność w każdej firmie.

7. X-MATT - lakiery ultramatowe o wyjątkowej wytrzymałości
ICA SpA, Włochy
ICA POLSKA Sp. z o.o.
Pawilon 3A, stoisko 51
Innowacyjna linia lakierów do elementów wyposażenia wnętrz, umożliwiająca uzyskanie powierzchni ultramatowych o znakomitych parametrach użytkowych w zakresie własności fizyko-chemicznych oraz charakteryzujących się zdolnością do samonaprawy, przy jednoczesnym utrzymaniu podczas aplikacji niższego poziomu emisji LZO w porównaniu do tradycyjnych produktów.

8. Wilgotnościomierz drewna HIT-5
TANEL Elektronika i Informatyka Grzegorz Tannenberg Sp. j.
Pawilon 5, stoisko 41
Wilgotnościomierz drewna HIT-5 jest nowoczesnym, elektronicznym miernikiem wilgotności drewna. Konstrukcja przyrządu pozwala na zastosowanie długich igieł pomiarowych i pomiary wilgotności dużych elementów drewnianych. Elektrody wbija się w badane drewno przesuwając bijak po pionowym pręcie prowadzącym. Dzięki temu igły zawsze wbijane są i wyciągane prostopadle do drewna i nie ulegają skrzywieniu lub złamaniu. Cały przyrząd jest wykonany z chromowanej stali. Dobrze amortyzowana płytka z elektroniką zabezpiecza układy przez uszkodzeniem. Przyrządem można dokonać pomiaru wilgotności około 270 gatunków drewna w zakresie 6-60%. Wilgotnościomierz wyposażony jest w układ kompensacji temperatury. HIT-5 znajduje zastosowanie w przemyśle drzewnym, leśnictwie i przy produkcji wyrobów z drewna.

9. Zautomatyzowane centrum obróbcze CNC ProNest
SERON Kołodziejczyk Sp.j, Stalowa Wola
Pawilon 5, stoisko 7
Zautomatyzowane centrum obróbcze ProNest jest dedykowane dla przemysłu meblarskiego produkującego meble skrzyniowe jak również tapicerowane. Maszyna z systemem podawczo-odbiorczym przeznaczona jest do rozkroju i nawiertów pionowych płyt drewnopochodnych. W standardowej konfiguracji centrum posiada pole robocze o wielkości 2100x3100 mm, które zostało dostosowane pod standardowy wymiar płyt meblowych, co umożliwia obrabianie materiału bez dodatkowego docinania i strat materiałowych.

10. Oprzyrządowanie próżniowej obróbki drewna VacWood
WDE MASPELL Srl, Włochy
Pawilon 5, stoisko 35
Thermo-Vacuum jest maszyną wielozadaniową, ponieważ może być stosowana zarówno do suszenia, jak i termicznej modyfikacji drewna. Może suszyć wszystkie gatunki drewna, nie wymaga pary wodnej do zobojętniania atmosfery wewnątrz komory oraz nie wymaga podawania azotu do zobojętnienia atmosfery wewnątrz komory. Nie zużywa wody do schładzania drewna po zakończeniu obróbki termicznej. Mimo, że oprzyrządowanie jest bezpieczne, jest wyposażone w systemy alarmowe i środki przystosowane do rozwiązania każdej potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. Oprzyrządowanie jest wyposażone w system kontroli na odległość przez Internet.

11. Ploter frezujący CNC 2030 ATC z przystawką do drzwi
Polska Grupa CNC Damian Laskowski
Pawilon 5, stoisko 38
Ploter frezujący 2030ATC został stworzony  do obróbki materiału w 3 osiach, z przystawką umożliwiającą wybieranie kieszeni pod zamki oraz wiercenie otworów pod zawiasy od czoła płyty. Założeniami projektowymi do wykonania urządzenia była jego funkcjonalność, bezpieczeństwo, prostota obsługi i eksploatacji, ergonomia pracy operatora oraz znaczące ograniczenie kosztów związanych z produkcją i użytkowaniem maszyny.

12. Koła pasowe wentylowane
TR Polska Sp. z o.o, Wałbrzych
Pawilon 4, stoisko 27
Wentylowane koło pasowe jest opatentowane na całym świecie i przeznaczone dla pasów klinowych. Charakteryzuje się całkowicie nową konstrukcją, łącząc w sobie wszystkie aspekty zoptymalizowanego funkcjonowania koła pasowego. Jednym z udoskonaleń jest wykonanie konstrukcji z wysokiej jakości odlewu, co przyniosło w efekcie zmniejszenie masy aż o 50% w porównaniu z typowym kołem pasowym. Ponadto, poprzez zastosowanie nachylonych ramion, znacznie zmniejszone zostały wewnętrzne naprężenia koła. Zastosowanie żeliwa GGG60 pozwala na zwiększenie prędkości obwodowej koła do 100 m/s oraz podwyższa odporność na zużycie pasa w miejscu styku z kołem.

13. Przelotowe centrum wiertarsko-frezerskie CNC creator 950 Format-4
Felder Group Polska Sp. z o.o.
Pawilon 5, stoisko 48
Wydajna obróbka numeryczna na 5 m² w adekwatnej cenie, to kluczowa dewiza, która przyświeca linii maszyn creator. Do dyspozycji stoją 4 modele - classic, advanced, premium, d-complete - pozwalające na łatwe i pewne wejście w świat technologii obróbki numerycznej. Dzięki prekursorskim, poziomym centrom z serii creator operator może zapomnieć o zbędnym czasie przygotowań. Nie ma też potrzeby pozycjonowania przyssawek, konsoli i wyboru pól pracy - wystarczy po prostu włożyć materiał i nacisnąć start.

14. Centrum obróbcze InfoTEC Evolution
InfoTEC CNC Sp. z o.o., Poznań
Pawilon 5, stoisko 24
Centrum obróbcze InfoTEC Evolution zostało zaprojektowane od podstaw, z perspektywą dopasowania produktu do nowych horyzontów rozwoju polskiego przemysłu meblarskiego. Zespół konstruktorów InfoTEC CNC pracę rozpoczął od opracowania nowego łoża maszyny, które pozwoliło na zwiększenie parametrów obróbki, przy zachowaniu najwyższej jakości skrawania. Zmiana ta wpłynęła również całą konstrukcję InfoTEC Evolution. Przekłada się to m.in. na mniejsze zużycie układów liniowych oraz przeniesienia napędu, możliwość szybszego serwisowania oraz bezpieczeństwo operatora.

15. Wielogłowicowe, wysokowydajne centrum obróbcze Sigma L
FANUM Skorupski-Wójcik Sp .J., Wielopole Skrzyńskie
Pawilon 6, stoisko 11
Sigma L jest centrum obróbczym CNC przeznaczonym do wysokowydajnej obróbki elementów mebli. Maszyna wyposażona jest w innowacyjne, zmultiplikowane zespoły robocze. Prefabrykaty mocowane są na specjalizowanych stołach roboczych rastrowych poprzez vacuum. Konstrukcja maszyny pozwala na obróbkę symultaniczną nawet czterech detali w formacie nawet 2x1 m w trybie sekwencyjnym - w trakcie przeładunku maszyny w jednym polu pracy, obróbka trwa w drugim polu. Innowacyjny system sterujący w pełni przygotowuje centrum do pracy w systemie przemysłu 4.0 poprzez rozbudowany interfejs, możliwość sprzęgnięcia obrabiarki w system automatycznego załadunku i rozładunku, czy też zdalną diagnostykę. Konstrukcja maszyny zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa obsługi, co jest potwierdzone certyfikatem CE.

16. Pilarka Taśmowa PTe-80
ZM Jabłoński Sp. z o.o
Teren otwarty, stoisko 5
Pilarki serii PTe to linia traków poziomych z zaawansowanym sterowaniem. Maszyna PTe-80 to bardzo wydajny model maszyny na wąską taśmę.
Dane techniczne PTe-80:
- długość cięcia: 4 - 8 m,
- maks. średnica podawanej kłody 1 m,
- maks. szerokość cięcia 85 cm,
- silnik główny 30 kW (22 kW, 37 kW),
- średnica kół taśmowych 1 m,
- piła taśmowa 1,1 x 38 x 5600.


    

źródło: Międzynarodowe Targi Poznańskie

Zobacz również