Danfoss kupuje Axco, fińskiego producenta potężnych silników i generatorów

| Gospodarka Aktualności

Firma Danfoss kupuje Axco-Motors, fińskiego producenta dużych silników elektrycznych i generatorów - o mocach od 250 kW do 6 MW - przeznaczonych do zastosowań w energetyce bazującej na OZE oraz w statkach morskich i pojazdach terenowych. Danfoss kupuje firmę od rodzinnej fińskiej grupy Sinituote. Warunki finansowe umowy nie zostały ujawnione. Axco-Motors zostanie zintegrowane z Danfoss Editron - firmą zajmującą się napędami elektrycznym w ramach Danfoss Power Solutions.

Danfoss kupuje Axco, fińskiego producenta potężnych silników i generatorów

Danfoss twierdzi, że przejęcie wzmocni jego globalną pozycję w sektorze elektryfikacji mobilności. Ponadto ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na technologie, które mogą zmniejszyć emisję zanieczyszczeń oraz poprawić wydajność i produktywność.

Firma Axco-Motors została założona w 2004 roku poprzez wydzielenie części Lappeenranta University of Technology. W następnym roku dostarczyła pierwsze silniki do zastosowań takich, jak sprężarki i wentylatory. Następnie pojawiły się silniki z magnesami trwałymi do zastosowań w energetyce wiatrowej, hydroenergetyce i przemyśle okrętowym.

Obecnie Axco-Motors dostarcza generatory hydroelektryczne o mocy do 6 MW, silniki morskie i generatory do 4 MW oraz generatory wiatrowe o mocy do 500 kW, które nie potrzebują skrzyń przekładniowych. Oferuje również silniki do pojazdów hybrydowych i szybkich maszyn - takich, jak przeznaczone do turbin gazowych generatory o mocy 40 kW, mogące pracować z szybkością 120 tys. obrotów na minutę.

źródło: Drives & Controls

Zobacz również