Alibaba zbuduje w Belgii centrum dystrybucyjne

| Gospodarka Aktualności

Jak poinformował belgijski dziennik "De Tijd", właściciel popularnej platformy sprzedażowej AliExpress wybuduje w pobliżu lotniska Liege we wschodniej Belgii, w pobliżu granicy z Holandią i Niemcami, swoje centrum dystrybucyjno-magazynowe mające usprawnić logistykę giganta e-handlu na terenie Europy. Podobnie jak centra w Dubaju, Hongkongu, Kuala Lumpur czy Moskwie, obiekt w Liege będzie prowadzony przez zależną od Alibaby spółkę logistyczną Cainiao.

Alibaba zbuduje w Belgii centrum dystrybucyjne

Chińska inwestycja, która zostanie zrealizowana w słabiej rozwiniętym, francuskojęzycznym regionie Belgii - Walonii, oznacza setki nowych miejsc pracy. Już teraz firma Cainiao jest w Liege aktywna - przez miejscowe lotnisko przechodzą przesyłki dla europejskich klientów. Nowy magazyn ma mieć powierzchnię 380 tys. m², co można sobie wyobrazić jako 50 boisk do gry w piłkę nożną.

O inwestycyjne zaangażowanie Alibaby starała się również Holandia, której premier Mark Rutte w sierpniu przyjął w Hadze delegację chińskiej firmy z jej założycielem, miliarderem Jackiem Ma na czele. Ostatecznie jednak to Belgia zyskała przychylność potentata z Hangzhou (na zdjęciu - wejście na teren kampusu). Wcześniej władze w Brukseli przegrywały starania o pozyskanie inwestycji takich firm, jak Amazon, Lidl czy Zalando.

Firma Alibaba jest największym w Chinach sprzedawcą internetowym i właścicielem platform sprzedażowych AliExpress, Taobao i Tmall. Według wcześniejszych deklaracji w globalną sieć logistyczną zainwestować ma ogółem 13 mld dolarów. Nie wiadomo na ile wyceniona została inwestycja w Belgii.

źródło: WNP

Zobacz również