Powstał największy na świecie silnik dla samolotów pasażerskich

| Gospodarka Silniki i napędy

Największy na świecie silnik do zastosowań w lotnictwie pasażerskim jest gotowy do testowej eksploatacji na docelowych maszynach. Konstruktorzy z GE Aviation zakończyli testy silnika odrzutowego GE9X skonstruowanego dla największego na świecie samolotu pasażerskiego firmy Boeing - B777x. Średnica wentylatora to 3,4 m, a masa silnika łącznie z pylonem - 18 ton. Cena jednego silnika zbliżona jest do połowy całej wartości niewielkiego Airbusa A220.

Powstał największy na świecie silnik dla samolotów pasażerskich

Silnik GE9X ma zapewnić o 10% niższe spalanie niż obecnie montowany w Boeingu B777-300ER silnik GE90-115B. Według spółki GE Aviation, nowy silnik dysponuje ciągiem 470 kN i jest - proporcjonalnie, w przeliczeniu na ciąg - o 5% mniej paliwożerny od każdego obecnie produkowanego silnika odrzutowego.

Prace nad nową jednostką napędową trwały ponad pięć lat i - nieoficjalnie - pochłonęły około 2 mld dolarów. Jeden egzemplarz ma kosztować około 45-47 mln dolarów. Jak dotychczas Boeing ma zamówienia na 326 dwusilnikowych gigantów 777x, czyli zapotrzebowanie na nowe silniki wydaje się być na jakiś czas zagwarantowane.

źródło: WNP

Zobacz również