Wzrosła liczba polskich zgłoszeń patentowych

Według raportu podsumowującego działalność Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), w 2018 roku liczba zgłoszeń składanych przez polskich wynalazców, przedsiębiorstwa i ośrodki badawcze wzrosła o 19,7%, a tempo wzrostu ilości zgłoszeń z Polski było jednym z największych w Europie i zdecydowanie przekraczało średnią dla 38 państw członkowskich EPO, która wyniosła +3,8%. Zdecydowana większość polskich wniosków - 71% - dotyczyła różnego rodzaju technologii, w tym szczególnie transportu, inżynierii lądowej i procesów termicznych, a także produktów farmaceutycznych, technologii medycznych, biotechnologii oraz technologii komputerowych.

Posłuchaj
00:00

Łącznie w minionym roku do EPO napłynęły 534 zgłoszenia patentowe z Polski - dla porównania w roku 2017 było ich 446. O najwięcej patentów starają się uczelnie wyższe - w większym stopniu, niż w większości pozostałych państw europejskich. Pierwsze miejsce w rankingu polskich wnioskodawców zajął Uniwersytet Jagielloński z 12 zgłoszeniami patentowymi, następnie Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. - 6 zgłoszeń, AGH - 5 zgłoszeń oraz Politechnika Gdańska i Grupa Fakro - po 4 zgłoszenia.

Blisko jedna czwarta (24,2%) zgłoszeń napłynęła z Warszawy i okolic. Następne pod względem liczby zgłoszeń były województwa: małopolskie  - 16,9% wszystkich wniosków, pomorskie - 9,8%, śląskie - 8,8% oraz dolnośląskie - 8,3%.

Ogółem do EPO wpłynęło w 2018 r. ponad 174 tys. europejskich zgłoszeń patentowych - jest to wzrost o 4,6% w porównaniu z rokiem 2017. W czołówce państw, z których wpłynęły zgłoszenia, plasują się Stany Zjednoczone z 25% całkowitej liczby zgłoszeń, następnie Niemcy, Japonia, Francja i Chiny. Mimo pozycji w czołówce zgłaszających Francja jest jednym z dwóch państw europejskich, których liczba zgłoszeń do EPO nie wzrosła. Drugim takim krajem jest Finlandia.

Z raportem z działalności EPO za rok 2018 zapoznać się można na stronie www.epo.org/annual-report2018.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Powiązane treści
Patent dla ZPUE
Patent dla Fabryki Automatyki FACH
Introl uzyskał pierwszy patent
Europejski Urządu Patentowy ma coraz więcej zgłoszeń z Polski
Energoinstal uzyskał europejski patent

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów