Qatar Petroleum współpracuje z firmą Chevron Phillips nad projektem petrochemicznym

Qatar Petroleum podpisał umowę z Chevron Phillips Chemical na budowę nowego kompleksu petrochemicznego, stanowiącego część planów rozszerzenia energetycznego biznesu największego na świecie eksportera skroplonego gazu ziemnego (LNG). Nowy zakład petrochemiczny zostanie wybudowany na północ od Doha w przemysłowym centrum Ras Laffan Industrial City. Obiekt zacznie funkcjonować od 2025 roku.

Posłuchaj
00:00

Chevron Phillips Chemical Co to spółka joint venture Chevron Corp i Phillips 66, która wejdzie w posiadanie 30% udziałów w kompleksie, a reszta będzie należeć do Qatar Petroleum.

- Decyzja wpisuje się w kontynuację realizacji projektu ekspansji North Field, co ma zapewnić znaczne ilości etanu, który można wykorzystywać jako surowiec - powiedział na konferencji prasowej prezes Qatar Petroleum, Saad al-Kaabi. Stwierdził on również, że jest zbyt wcześnie, by podać szacunkową wartość inwestycji, ponieważ prace są obecnie na etapie studium inżynieryjnego, dodając, że koszt kompleksu sięgnie miliardów dolarów.

North Field to największe na świecie naturalne złoże gazu, które jest dzielone z Iranem. Katar jest jednym z najbardziej wpływowych graczy na rynku LNG ze względu na roczną produkcję wynoszącą około 77 milionów ton, która według prognoz ma do 2024 r. wzrosnąć o około 43%.

Nowa fabryka Qatar Petroleum będzie posiadała największy na Bliskim Wschodzie i jeden z największych na świecie kraker etanowy o możliwości blisko 1,9 miliona ton rocznej produkcji etylenu. Zakład zwiększy moce produkcyjne firmy w zakresie polietylenu o 82%. Obecnie Qatar produkuje około 2300 ton polietylenu rocznie, a zakład zwiększy potencjał produkcyjny spółki do około 4300 ton.

Źródło: Reuters

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Bezpieczeństwo
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Aktualności
Rynek wózków widłowych będzie rósł 7% rocznie
Silniki i napędy
Targi Bauma: Bosch zaprezentuje 800-woltowy napęd elektryczny do maszyn budowlanych
Powiązane treści
Dobre perspektywy dla rynku rur platerowanych
Systemy ABB w rafinerii firmy Petrobas
Rośnie rynek czujników w branżach chemicznych i petrochemicznych
Do 2025 roku wartość rynku czujników chemicznych przekroczy 34 mld dolarów

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów