Do 2025 roku wartość rynku czujników chemicznych przekroczy 34 mld dolarów

| Gospodarka Pomiary

Czujniki chemiczne są kluczową częścią systemów przemysłowych i medycznych. Pozwalają one na identyfikację i analizę właściwości materiałów. Według agencji analitycznej The Business Research Company, rynek czujników chemicznych w tym roku osiągnie wartość 26,38 mld dolarów, co oznacza wzrost o 10,1% rok do roku. Dla porównania, w 2020 roku wartość tego rynku wynosiła 23,95 mld dolarów. Oczekuje się, że rynek czujników chemicznych w 2025 roku osiągnie wartość 34,52 mld dolarów, przy 7-procentowym wskaźniku CAGR obejmującym okres prognozy.

Do 2025 roku wartość rynku czujników chemicznych przekroczy 34 mld dolarów

Rosnące wykorzystanie czujników chemicznych w przemyśle motoryzacyjnym będzie odpowiadać za wzrost rynku czujników. Ruch samochodowy jest głównym źródłem spalin. Czujniki chemiczne i technologia pomiarowa mogą pomóc w poprawie osiągów silnika, zwiększeniu wydajności energetycznej i obniżeniu emisji zanieczyszczeń. Na przykład w styczniu 2021 roku amerykański Gentex Corporation, specjalizujący się w zaawansowanych układach pomiarowych, przedstawił technologię wykrywania nanowłókien. Rozwiązanie to umożliwi wykrywanie szerokiej gamy chemikaliów - od materiałów wybuchowych, po lotne związki organiczne - znajdując zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, w tym w motoryzacji i lotnictwie. Firma pracuje obecnie nad wariantem tej technologii z producentem pojazdów autonomicznych, aby dostarczyć pierwszy czujnik przeznaczony do identyfikacji dymu i oparów w środowisku pojazdu.

AI w połączeniu z czujnikami chemicznymi

Obecnie coraz częściej można na rynku spotkać czujniki chemiczne wspomagane sztuczną inteligencją. Algorytmy AI można bezproblemowo zintegrować z systemami pomiarowymi. W lipcu 2019 roku firma IBM opracowała wspomagany przez AI system Hypertaste, który jest programowalnym czujnikiem chemicznym. System ten zdolny jest do klasyfikacji cieczy za pomocą wyspecjalizowanych algorytmów i może również przeprowadzać ich analizę chemiczną.

W lutym 2020 roku Halma, brytyjska firma oferująca czujniki, w tym sensory chemiczne i analizatory, przejęła przedsiębiorstwo Maxtec. Działanie to pozwoliło firmie poszerzyć swoją ofertę czujników gazu o czujniki do analizy tlenu.

Do grona głównych firm specjalizujących się w czujnikach chemicznych należą: Honeywell, Siemens AG, Halma, Denso, Emerson Electric, General Electric, Intelligent Optical Systems, SICK, Alpha MOS, The Bosch Group, Hans Turck, Owlstone, Spec Sensors, Nemoto, SenseAir AB, Freescale Semiconductor i JLM Innovation.

źródło: The Business Research Company

Zobacz również