Toyota rozpoczęła pilotażowy projekt z japońskim koncernem chemicznym Tokuyama

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Toyota rozpoczęła współpracę z japońskim koncernem chemicznym Tokuyama. W ramach partnerstwa Toyota zainstalowała w fabryce Tokuyamy generator na ogniwa paliwowe. Ma on wytwarzać energię elektryczną z wodoru, który jest produktem ubocznym podczas procesu pozyskiwania wodorotlenku sodu.

Toyota rozpoczęła pilotażowy projekt z japońskim koncernem chemicznym Tokuyama

Nowy prototyp bezemisyjnego generatora prądu został zamontowany w zakładzie chemicznym Tokuyama Corporation, zlokalizowanym w japońskim mieście Shunan, w ramach programu pilotażowego, którego realizację zaplanowano do marca 2022 roku. Do konstrukcji generatora wykorzystano komponenty z Toyoty Mirai, takie jak zestaw ogniw paliwowych, jednostkę sterującą PCS (Power Conditioning System), kompresor powietrza i dodatkową baterię.

Budowa generatora została oparta o prototyp o mocy 100 kW, który testowano od września 2019 roku w fabryce Toyota Honsha w Japonii. Nowe urządzenie dysponuje mocą na poziomie 50 kW i w stosunku do pierwowzoru do jego konstrukcji zostały wprowadzone udoskonalenia, obejmujące m.in. ergonomiczne rozmieszczenie komponentów w celu uproszczenia obsługi.

 
Generator na ogniwa paliwowe Toyoty

Generator dysponuje napięciem 210 V i został podłączony do sieci przewodem trójfazowym. Masa urządzenia wynosi 3,5 tony, a jego wymiary to 2,9 x 1,5 x 2,7 m. Jako paliwo wykorzystuje się wodór o czystości na poziomie 99,97%. Docelowo sprawność generatora ma wynosić przynajmniej 50%. Ogniwa paliwowe z Toyoty Mirai zawierają stały elektrolit polimerowy. Czas od uruchomienia do osiągnięcia pełnej mocy wynosi 40 sekund.

W kolejnych etapach Tokuyama opracuje model biznesowy generowania energii z wodoru, z uwzględnieniem własnych możliwości produkcji czystego paliwa dla generatorów. Toyota zamierza wprowadzić wodorowe generatory do szerokiego użycia w przemyśle, dlatego współpraca z jednym z największych japońskich koncernów chemicznych posłuży jej do dalszych prac badawczo-rozwojowych nad poprawą wydajności i trwałości generatorów oraz ograniczeniem ich wymiarów i kosztów budowy. Docelowo Toyota zamierza opracować atrakcyjną ofertę generatorów na ogniwa paliwowe, korzystną dla różnych gałęzi przemysłu.

źródło: Toyota

Zobacz również