Toyota w Jelczu-Laskowicach uruchomiła produkcję silników 1,5 l

| Gospodarka Silniki i napędy

Pomimo ponad miesięcznej przerwy w działalności operacyjnej, spowodowanej epidemią koronawirusa, pierwszego czerwca fabryka Toyoty w Jelczu-Laskowicach rozpoczęła produkcję najnowszej generacji silników benzynowych o pojemności 1,5 l, zaprojektowanych w ramach globalnej architektury TNGA - Toyota New Global Architecture.

Toyota w Jelczu-Laskowicach uruchomiła produkcję silników 1,5 l

Trzycylindrowy silnik Dynamic Force Engine o pojemności 1,5 l jest mniejszą wersją jednostki napędowej - 2,0 l, wytwarzanej od września ubiegłego roku w Jelczu-Laskowicach. Silnik ten może współpracować z elektryczną przekładnią w napędach hybrydowych lub stanowić samodzielną jednostkę w napędach konwencjonalnych. Ma być on montowany w najnowszej generacji Yarisa oraz w Toyocie Yaris Cross - nowym kompaktowym SUV-ie segmentu B.

W ramach inwestycji, wynoszącej łącznie dla obu silników 770 mln złotych, utworzono całkowicie nowe linie produkcyjne zgodne z architekturą TNGA, w tym linie odlewnicze, sześć przeznaczonych do obróbki oraz wspólną linię podmontażu i montażu silników. Procesy produkcyjne zostały zautomatyzowane, a ich wydajność wynosi 312 tys. jednostek napędowych rocznie, w systemie trzyzmianowym. Wały korbowe i korbowody do produkcji silnika będą dostarczane z kuźni wałbrzyskiej fabryki Toyoty. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną na terenie zakładów Toyoty utrzymywane są środki prewencyjne. Zespół na terenie zakładu obowiązkowo stosuje środki ochrony indywidualnej, takie jak maski i przyłbice.

W związku z realizacją nowych projektów zatrudnienie w fabryce zlokalizowanej w Jelczu-Laskowicach wzrosło o około 600 pracowników i wynosi obecnie ponad 1,1 tys. osób. W 2021 roku w drugim zakładzie Toyoty zlokalizowanym w Wałbrzychu planowane jest uruchomienie dwóch linii produkcyjnych elektrycznych przekładni hybrydowych e-CVT, współpracujących z silnikiem TNGA 1,5 l. Dodatkowo rok później ma zostać uruchomiona druga linia produkcyjna dla tego silnika.

Łącznie z obecnie realizowanymi projektami całkowity poziom inwestycji w obu polskich fabrykach Toyoty wzrośnie w 2022 roku do 5,5 mld złotych i około 3 tys. nowych miejsc pracy.

źródło: Toyota