Volkswagen rozpoczął w Poznaniu produkcję części do silników elektrycznych

| Gospodarka Silniki i napędy

W odlewni Volkswagen Poznań ruszyła seryjna produkcja elementu obudowy silnika elektrycznego dla Volkswagena ID.3. Wytwarzany komponent trafia do zakładu w Kassel, gdzie powstaje cały elektryczny układ napędowy pierwszego zeroemisyjnego modelu z rodziny ID. Moce produkcyjne poznańskiego zakładu oszacowano na 500 tys. sztuk rocznie. Na przygotowanie całej linii spółka przeznaczyła ponad 40 mln zł. Nowoczesna linia produkcyjna tego komponentu znajduje się w hali o powierzchni 1,2 tys. m². Ponadto odlewnia jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

Volkswagen rozpoczął w Poznaniu produkcję części do silników elektrycznych

Proces produkcji części obudowy silnika elektrycznego został w pełni zautomatyzowany. Do obróbki komponentów zostały zastosowane technologie digitalizacji całej linii z wykorzystaniem systemu kodów DCM i kamer. Narzędzia używane podczas produkcji są schładzane za pomocą mgły olejowej i powietrza. Załadunek części na linię jest realizowany przez ramię robota i skanery laserowe.

Pakowanie gotowych komponentów również zostało zautomatyzowane i połączone z systemem logistycznym. Części wytwarzane w tym zakładzie są wysyłane do fabryk Volkswagena zlokalizowanych między innymi w Niemczech, Czechach, Chinach, Brazylii, a także na Węgrzech.

W ubiegłym roku w odlewni Volkswagen Poznań powstało 4,424 mln komponentów, a od roku 2019 zakład dołączył do grona obiektów, które są w pełni zasilane energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

źródło: Volkswagen