Volkswagen w Europie uruchomi 36 tys. punktów ładowania

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Volkswagen zamierza do 2025 roku uruchomić w Europie blisko 36 tys. punktów ładowania, a w Polsce do końca przyszłego roku 350 ogólnodostępnych ładowarek, które będą zlokalizowane przy salonach należących do grupy. Zaangażowana w działanie spółka venture IONITY do 2020 roku wybuduje szybkie stacje ładowania typu HPC (High Power Charging) w 400 europejskich lokalizacjach. Do 2023 roku Volkswagen zamierza zainwestować w elektromobilność około 30 mld euro.

Volkswagen w Europie uruchomi 36 tys. punktów ładowania

Sieć ładowarek zainstalowanych przez spółkę będzie się składać z 2400 punktów o mocy 350 kW i zostaną one umieszczone na trasie w odległości co 20 km. Urządzenia staną również na polskich autostradach A1, A2 oraz A4 w 12 lokalizacjach. Volkswagen Group Polska obecnie instaluje w swojej siedzibie 25 stacji wyposażonych łącznie w 34 punkty ładowania. Urządzenia zostaną udostępnione pracownikom i gościom, a zasilane będą energią ze źródeł odnawialnych.

Obecnie w Kaliszu przy salonach Volkswagen i Audi prowadzonych przez firmę Ignaszak funkcjonuje ładowarka o mocy 50 kW zasilana z ogniw fotowoltaicznych umieszczonych na dachu budynku. Panele te generują rocznie 50 MWh energii elektrycznej i pozwalają oszczędzić na emisji dwutlenku węgla do blisko 38 tys. kg.

Według badań 50% sesji ładowania pojazdów elektrycznych odbywa się w domu, a 20% ma miejsce na terenie zakładu pracy, 25% - odbywa się w miejskich lokalizacjach, pozostałe 5% - na krajowych drogach i autostradach.

źródło: orpa.pl