Toyota zwiększa moce produkcyjne w fabrykach w Polsce

| Gospodarka Silniki i napędy

W związku z rosnącą sprzedażą samochodów z napędem hybrydowym Toyota Motor Europe zwiększa moce produkcyjne zakładów w Wałbrzychu. Powstanie tam druga linia produkcyjna dla silników TNGA i elektrycznych przekładni hybrydowych. Z tych komponentów będą powstawać zelektryfikowane zespoły napędowe o pojemności 1,5 l. Zostanie również rozbudowana hala obróbki i montażu silników oraz odlewnia. W przyszłym roku Toyota zamierza rozpocząć rekrutację kilkudziesięciu pracowników do fabryki w Wałbrzychu.

Toyota zwiększa moce produkcyjne w fabrykach w Polsce

Dodatkowe komponenty potrzebne do produkcji będą dostarczane z drugiego zakładu Toyoty, zlokalizowanego w Polsce w Jelczu-Laskowicach. Rozbudowa obu obiektów zostanie zakończona do 2022 roku.

Obecnie funkcjonują dwa z czterech zapowiedzianych projektów związanych z hybrydową technologią Toyoty. W październiku tego roku uruchomiono w Wałbrzychu produkcję elektrycznych przekładni hybrydowych o pojemności 1,8 l, a we wrześniu w Jelczu-Laskowicach rozpoczęto wytwarzanie silników spalinowych 2,0 l TNGA, które mają współpracować z napędami hybrydowymi.

Na kwiecień 2020 roku zaplanowano uruchomienie pierwszej z dwóch linii produkcyjnych silników TNGA o pojemności 1,5 l w Jelczu-Laskowicach. W 2021 roku w zakładzie w Wałbrzychu wystartuje produkcja przekładni hybrydowej e-CVT i silników elektrycznych MG1 na jednej z dwóch linii.

Roczne moce produkcyjne zakładu w Wałbrzychu sięgają aktualnie 175 tys. elektrycznych przekładni, 258 tys. silników spalinowych i 633 tys. skrzyń biegów. W Jelczu-Laskowicach po uruchomieniu nowych linii roczna zdolność produkcyjna silników TNGA wyniesie 309 tys. jednostek.

źródło: WNP

Zobacz również