Orsted opracowuje technologię tańszego pozyskiwania wodoru

Duński operator energetyczny Orsted ogłosił, że wraz brytyjskimi firmami ITM Power i Element Energy zrealizuje projekt Gigastack, w ramach którego stworzone zostaną podstawy do uruchomienia na wielką skalę produkcji wodoru z nadwyżek energii elektrycznej. Przedsięwzięcie zakłada znalezienie sposobu na efektywną pod względem kosztów produkcję wodoru z wykorzystaniem elektrolizy. Dofinansowanie dla tego projektu przyznało brytyjskie ministerstwo biznesu, energetyki i strategii (BEIS). Magazynowanie energii elektrycznej w formie wodoru stanowi dla duńskiej firmy zabezpieczenie przed niekorzystnymi zmianami cen energii w przypadku wystąpienia większych nadwyżek jej produkcji.

Posłuchaj
00:00

W celu zredukowania kosztów całego procesu pozyskiwania wodoru opracowane zostaną elektrolizery o mocy 5 MW, a następnie z ich wykorzystaniem powstawać będą większe jednostki o wydajności ponad 100 MW. Dodatkowo, w ramach realizowanego projektu, zostanie przygotowany plan częściowego zautomatyzowania procesu wytwarzania elektrolizerów, by rocznie mogły powstawać urządzenia o łącznej mocy na poziomie 1 GW. Według firmy ITM Power, która rozwija tę technologię od 16 lat, aktualne moce produkcyjne największych zakładów osiągają możliwość rocznego wytwarzania jednostek o łącznej mocy 30 MW. W projekcie Gigastack firma Orsted odpowiedzialna jest za zharmonizowanie wytwarzania energii elektrycznej przez morskie farmy wiatrowe z produkcją wodoru.

Źródło: gramwzielone.pl

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Przemysł 4.0
Swoją efektywność potwierdza pierwszy w Polsce magazyn z robotami Skypod firmy Exotec
Komunikacja
Tauron rozbudowuje system teletransmisyjny
Powiązane treści
Do 2050 roku cena za kg "odnawialnego" wodoru spadnie poniżej dolara
Siemens utworzy centrum badań nad wodorem
Drugie podejście BMW do napędu wodorowego
Rynek gazów technicznych - 154 mld dolarów w 2030 roku
Solaris testuje autobus wodorowy

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów