Orsted opracowuje technologię tańszego pozyskiwania wodoru

Duński operator energetyczny Orsted ogłosił, że wraz brytyjskimi firmami ITM Power i Element Energy zrealizuje projekt Gigastack, w ramach którego stworzone zostaną podstawy do uruchomienia na wielką skalę produkcji wodoru z nadwyżek energii elektrycznej. Przedsięwzięcie zakłada znalezienie sposobu na efektywną pod względem kosztów produkcję wodoru z wykorzystaniem elektrolizy. Dofinansowanie dla tego projektu przyznało brytyjskie ministerstwo biznesu, energetyki i strategii (BEIS). Magazynowanie energii elektrycznej w formie wodoru stanowi dla duńskiej firmy zabezpieczenie przed niekorzystnymi zmianami cen energii w przypadku wystąpienia większych nadwyżek jej produkcji.

Posłuchaj
00:00

W celu zredukowania kosztów całego procesu pozyskiwania wodoru opracowane zostaną elektrolizery o mocy 5 MW, a następnie z ich wykorzystaniem powstawać będą większe jednostki o wydajności ponad 100 MW. Dodatkowo, w ramach realizowanego projektu, zostanie przygotowany plan częściowego zautomatyzowania procesu wytwarzania elektrolizerów, by rocznie mogły powstawać urządzenia o łącznej mocy na poziomie 1 GW. Według firmy ITM Power, która rozwija tę technologię od 16 lat, aktualne moce produkcyjne największych zakładów osiągają możliwość rocznego wytwarzania jednostek o łącznej mocy 30 MW. W projekcie Gigastack firma Orsted odpowiedzialna jest za zharmonizowanie wytwarzania energii elektrycznej przez morskie farmy wiatrowe z produkcją wodoru.

Źródło: gramwzielone.pl

Powiązane treści
Do 2050 roku cena za kg "odnawialnego" wodoru spadnie poniżej dolara
Siemens utworzy centrum badań nad wodorem
Drugie podejście BMW do napędu wodorowego
Rynek gazów technicznych - 154 mld dolarów w 2030 roku
Solaris testuje autobus wodorowy
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Automatyczne paletyzatory i depaletyzatory
Roboty
Firma OMRON przedstawia robota mobilnego OL-450S - kompletne, autonomiczne rozwiązanie w zakresie transportu materiałów
Przemysł 4.0
Yale Lift Truck wprowadza telemetrię jako standard w wózkach widłowych – większa kontrola, mniej przestojów
Pomiary
Smart-VS EVO - przełamuje zasady systemów wizyjnych dzięki sztucznej inteligencji
Przemysł 4.0
Powstają nowe ciemne fabryki
Bezpieczeństwo
Bezpieczny system – bezpieczne maszyny – bezpieczni ludzie

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów