Branżę automotive napędzają innowacje - odbyła się naukowo-techniczna konferencja Automotive 2019

| Gospodarka Aktualności

Tematem piątej edycji konferencji Automotive w Legnicy były najnowsze trendy w branży motoryzacyjnej. Tegoroczna edycja konferencji Automotive składała się z czterech sesji tematycznych: digitalizacji, automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, rozwiązań chmurowych, kwestii logistycznych w cyfrowych fabrykach oraz utrzymania ruchu. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników i 30 prelegentów, przeprowadzono 24 prezentacje.

Branżę automotive napędzają innowacje - odbyła się naukowo-techniczna konferencja Automotive 2019

To odbywające się cyklicznie wydarzenie jest płaszczyzną wymiany doświadczeń i prezentacji innowacyjnych rozwiązań w zakresie digitalizacji, automatyzacji i robotyzacji. Partnerem Technologicznym konferencji była firma Siemens.

Podczas konferencji uczestnicy mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat technologii cyfrowych transformujących branżę motoryzacyjną. Jedną z nich jest koncepcja cyfrowego bliźniaka usprawniająca pracę projektantów, inżynierów i techników serwisowych. Stworzenie modelu produktu pozwala prawie bezkosztowo testować jego nowe wersje oraz modyfikacje rozwiązań technicznych.

- Kolejny trend istotny dla rozwoju technologicznego w przemyśle samochodowym to tzw. virtual commissioning, czyli wirtualne uruchomienie. Umożliwia on testowanie stanu samochodu oraz stanu produkcji w przestrzeni wirtualnej, skracając czas całego procesu. Technologia ta przede wszystkim pozwala uniknąć błędów w rzeczywistym świecie, bo wszystko odbywa się w przestrzeni wirtualnej - mówił Michał Kot, dyrektor sprzedaży Digital Industries, Siemens Polska.

Centralnym punktem programu konferencji była debata ekspertów, w której udział wzięli: Jacek Cebula z Opel Manufacturing Poland/PSA Group, prof. dr hab. inż. Edward Chlebus z Politechniki Wrocławskiej, Michał Kot z Siemensa, Piotr Kroczak z Volkswagen Motor Polkowice, Thomas Kaiser z Mercedes-Benz Manufacturing Poland oraz wiceprezes AIUT - Leszek Olejarz. Uczestnicy debatowali na temat technologii przyszłości, w tym o roli silników konwencjonalnych oraz tych z napędem elektrycznym. Diagnozowali także stan obecny, zastanawiając się jak utrzymać wysokie tempo rozwoju branży przy zmiennych warunkach rynkowych z uwzględnieniem roli Polski w łańcuchu dostaw sektora automotive.

W tym roku po raz pierwszy podczas konferencji wręczono wyróżnienia "Partner Automotive", doceniając wkład firm budujących rynek i tworzących miejsca pracy, a także rozwijających świadomość i przyczyniających się do wymiany wiedzy oraz doświadczeń branżowych specjalistów.

Wyróżnienie w kategorii "Uczelnia wyższa" otrzymała Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. W kategorii "Integrator systemów automatyki przemysłowej" nagrodzono firmę AIUT.

- Jest nam niezmiernie miło, że organizator nagrodził nasze wysiłki związane z budowaniem kompetencji integratorskich w branży automotive. Należymy do grupy firm, które zajmują się wytwarzaniem urządzeń do produkcji, czyli linii przemysłowych i ciągów produkcyjnych. Cieszę się, że organizatorzy dostrzegli, iż ten wkład w tworzenie przemysłu motoryzacyjnego ma znaczenie i nagrodzili ten wysiłek - mówił Leszek Olejarz, wiceprezes AIUT.

Firma AIUT była też Partnerem Głównym tegorocznej konferencji. Obok niej Patronat Honorowy objęły instytucje mające istotne znaczenie dla branży: Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych - Konfederacja Lewiatan, Polska Izba Motoryzacji, Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Urząd Dozoru Technicznego, Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz czołowe uczelnie techniczne - Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska oraz Politechnika Wrocławska. Do współpracy zaproszona została również Politechnika Opolska.

Kolejne wyróżnienie - w kategorii "Dostawca TIER 1" - otrzymała firma Adient Seating Poland z Siemianowic Śląskich. W kategorii "Producent samochodów" nagrodę otrzymał Volkswagen Poznań, a w kategorii "Inwestycja w Polsce" - Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Firma Mercedes-Benz Manufacturing Poland był Partnerem Branżowym konferencji. W bieżącym roku uruchomi ona produkcję silników w nowej fabryce w Jaworze. Partnerami konferencji były firmy AmiSter, Atlas Copco, Automatech, BASF Polska, Cognex, Cubic Inch, Festo, KUKA, Lapp Kabel, Rittal, Pepperl+Fuchs, Taskoprojekt, TheusLED oraz WoBit.