W Radzikowicach powstanie fabryka katod do baterii li-ion

| Gospodarka Aktualności

Belgijski Umicore zbuduje w Radzikowicach na Opolszczyźnie fabrykę o powierzchni 72 hektarów, która zatrudni około 400 pracowników. Powstawać w niej będą komponenty do baterii litowo-jonowych, m.in. katody. Będzie to pierwszy tego typu zakład w Europie i trzeci na świecie, po fabrykach zlokalizowanych w Chinach i w Korei Południowej. Umicore działa w Polsce od 2016 roku i posiada zakład w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku, który wytwarza katalizatory do samochodów.

W Radzikowicach powstanie fabryka katod do baterii li-ion

Produkcja w Radzikowicach ma się rozpocząć pod koniec bieżącego roku. Dodatkowo, inwestor planuje otworzyć na potrzeby firmy centrum badawczo-rozwojowe. Umicore posiada na świecie 48 zakładów produkcyjnych. Belgijskie przedsiębiorstwo należy do grona beneficjentów unijnego dofinansowania dla europejskich firm opracowujących nowe technologie produkcji i recyklingu akumulatorów przeznaczonych do samochodów EV i magazynów energii.

W ostatnim czasie o zatwierdzenie pomocy publicznej dla firm należących do tego konsorcjum wystąpiły takie kraje, jak Francja, Belgia, Finlandia, Polska, Niemcy, Szwecja oraz Włochy, które zamierzają wspólnie pracować nad rozwojem europejskiego przemysłu bateryjnego. Rządy zgłoszonych państw chcą na ten cel przeznaczyć łącznie 3,2 mld euro i oczekują, że ta inwestycja zainicjuje wiele prywatnych przedsięwzięć o wartości 5 mld euro.

Niemiecki rząd ma przyznać dofinansowanie w wysokości 1,25 mld euro, Francja - 960 mln euro, a Włochy - 570 mln euro. Polska znajduje się na ostatnim miejscu pod względem wysokości wsparcia finansowego, a oferowana kwota wynosi 240 mln euro. Do programu wsparcia finansowego zgłosiła się m.in. Varta, BASF, BMW, Enel i Fortum.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również